Manchester United câștigă clar derbiul cu Arsenal

Manchester United a dispus de Arsenal în marele meci al zilei și al etapei din Premier League, scor 3-1 pe Old Trafford.

Diavolii roșii au câștigat cu golurile marcate de Antony și o dublă a lui Marcus Rashford, în timp ce Arsenal puncta pentru 1-1 prin Saka, în minutul 60.

Londonezii începeau bine și marcau un gol prin Martinelli în minutul 12, gol anulat mai apoi prin VAR, pentru un fault în atac. Antony, jucătorul adus vara aceasta de la Ajax pentru 95 de milioane de euro, a marcat la debut pentru 1-0, iar după pauză, la doar două minute după intrarea pe teren a lui Ronaldo, Arsenal egala, poate contrar cursului jocului.

Rashford a fost eroul partidei spre final, cu cele două goluri marcate în minutele 66 și 75, aducând gazdelor a patra victorie la rând.

Arsenal avea înainte de acest derbi un procentaj de sută la sută, cu 5 victorii din 5. Tunarii rămân totuși lideri, cu un punct peste City, iar United vine pe 5 cu 12 lungimi.