Ce spune Serena Williams după eliminarea de la New York: Americanca nu-și iartă evoluția

Americanca Serena Williams a avut o reacție nervoasă la finalul meciului cu Maria Sakkari, pierdut în optimile de finală de la New York, turneul programat inițial la Cincinnati.

Fosta lidera mondială a fost foarte deranjată de jocul său și de felul în care a evoluat și nu a ezitat să-și facă reproșuri publice.

"Trebuia să câștig acest meci, nu am nicio scuză! E clar că a fost dificil, dar am avut multe șanse să câștig! Trebuie să găsesc o cale să câștig aceste meciuri din nou, să învăț să câștig punctele importante. În acest moment mi-e tare dificil să am o atitudine pozitivă având în vedere felul în care am jucat aceste meciuri", a afirmat Serena la conferința de presă.

Americanca Serena Williams, favorita numărul 3 a turneului, a fost învinsă de Maria Sakkari, ocupanta locului 21 WTA.

Serena a pierdut în trei seturi, scor 5-7, 7-6 (5), 6-1, după 2 ore și 19 minute de joc.

În setul secund, Serena a condus cu 5-3, dar Sakkari a întors rezultatul și de aici totul s-a prăbușit pentru americancă.

Pentru Serena Williams, veștile nu sunt deloc bune înainte de US Open. Americanca spunea că și-a construit un teren de tenis acasă și că s-a antrenat la intensitate maximă, dar este la a doua eliminare surprinzătoare, după cea de la Lexington, unde a pierdut în sferturile de finală în fața lui Shelby Rogers.

În schimb, pentru Maria Sakkari urmează un meci cu Johanna Konta în sferturile de finală.