Surprize uriașe la New York: Favoritele cad pe capete

Turneul de la New York, care ar fi trebuit organizat inițial la Cincinnati, ne-a oferit două surprize mari în optimile de finală.

Americanca Serena Williams, favorita numărul 3 a turneului, a fost învinsă de Maria Sakkari, ocupanta locului 21 WTA.

Serena a pierdut în trei seturi, scor 5-7, 7-6 (5), 6-1, după 2 ore și 19 minute de joc.

În setul secund, Serena a condus cu 5-3, dar Sakkari a întors rezultatul și de aici totul s-a prăbușit pentru americancă.

Pentru Serena Williams, veștile nu sunt deloc bune înainte de US Open. Americanca spunea că și-a construit un teren de tenis acasă și că s-a antrenat la intensitate maximă, dar este la a doua eliminare surprinzătoare, după cea de la Lexington, unde a pierdut în sferturile de finală în fața lui Shelby Rogers.

În schimb, pentru Maria Sakkari urmează un meci cu Johanna Konta în sferturile de finală.

Într-un alt meci, favorita numărul 5, Aryna Sabalenka, a fost învinsă de ocupanta locului 83, Jessica Pegula.

Scorul a fost 6-2, 2-6, 6-3, după două ore și 8 minute de joc.

Pentru Jessica Pegula urmează meciul cu Elise Mertens din sferturile de finală.