O nouă victorie pentru Dan Petrescu, în Coreea de Sud

Antrenorul român Dan Petrescu a mai repurtat o victorie în campionatul Coreei de Sud, acolo unde o antrenează de ceva vreme pe Jeonbuk.

Formația coreeană s-a impus în partida cu Incheon, în a 25-a etapa a acestui sezon, scor 2-0. Park Jae-Yong în minutul 15 și Han Kyo-Won în minutul 45 au marcat golurile partidei.

Jeonbuk urcă pe podium după această victorie, fiind pe 3, cu 40 de puncte, după 25 de meciuri disputate. A fost al 9-lea meci bifat de Super Dan pe banca coreenilor, având până acum un bilanț de șase victorii, o remiză și două înfrângeri.

HIGHLIGHTS | Paris Saint-Germain 3-0 Jeonbuk Hyundai I Neymar Jr ⚽️⚽️ Asensio ⚽️ #PSGKorea2023

Petrescu a renunțat la contractul pe care îl avea cu CFR Cluj în această vară și a plecat în Coreea, unde a primit o ofertă de nerefuzat de la Jeonbuk. El a mai antrenat în trecut în Asia, în China însă, pe banca celor de la Guizhou Zhicheng.