Simona Halep a aflat locul pe care îl ocupă în clasamentul WTA: N-a ma jucat tenis după Miami Open

Simona Halep (32 de ani) a aflat, luni, locul pe care îl ocupă în noul clasament WTA, după ce săptămâna trecută a fost reintrodusă oficial în ierarhia mondială.

Simona Halep a picat un loc în clasamentul WTA, de pe 1143 pe 1144, având în continuare doar cele 10 puncte pe care le-a adunat datorită prezenței în primul tur la Miami Open.

De când a fost învinsă de Paula Badosa, Simona Halep n-a mai jucat niciun meci oficial, însă a primit un wildcard pentru turneul de la Madrid, care se va desfășura în perioada 21 aprilie - 5 mai, pe care sportiva noastră l-a câștigat în 2015 și 2016.

În ultima perioadă Simona Halep s-a antrenat alătur de Carlos Martinez, noul antrenor cu care lucrează după ce a primit, la TAS, permisiunea de a reveni pe terenul de tenis ca urmare a reduceri pedepsei pentru dopaj de la 4 ani la 9 luni.

Sorana Cîrstea a rămas pe locul 29 în clasamentul WTA (1748 de puncte), în tmp ce Ana Bogdan a urcat două poziții, până pe 64 (1054 de puncte). Jaqueline Cristian a urcat, de asemenea, opt poziții, până pe locul 75 (950 de puncte).

În top 10 s-au înregistrat, de asemenea, modificări. Maria Sakkari Qinwen Zheng ș Marketa Vondrousova au urcat câte o pozițe, în timp ce Ons Jabeur a picat 3. Iată cum arată primele 10 locuri din ierarhia mondială: