România pierde cu Croația și pleacă fără punct de la Campionatul European de handbal

România a fost învinsă, scor 31-25, de Croația în ultimul meci din grupa B a Campioatului European de handbal masculin.

La prima prezență la un Campionat European după 28 de ani, România nu a reușit să obțină niciun punct dintr-o grupă cu Austria, Spania și Croația.

În ultimul meci din grupă și ultimul pentru tricolori la turneul final, România a ținut aproape de croați, dar n-a putut trece în față în niciun moment, iar în finalul reprizei diferența s-a mărit la patru goluri. S-a intrat la cabine cu scorul de 16-12.

În repriza a doua Croația a părut că nu mai forțează, chiar și așa a condus ostilitățile și România n-a avut nicio șansă. Croații au ajuns să conducă și cu șapte goluri diferență, cea mai mare din meci. S-a terminat 31-25, înfrângere la șase goluri pentru elevii lui Xavi Pasqual, în ultimul meci din grupă.

Zero puncte, ultimul loc în grupa B și golaveraj 73-89 sunt cifrele României la Campionatul European de handbal masculin din Germania.

Cel mai bun marcator al României a fost Nicușor Negru, cu 9 goluri.