România pierde fără drept de apel în fața Austriei la Campionatul European de handbal

România a fost învinsă, vineri, scor 31-24, de Austria în primul meci din grupele Campionatului European, prima prezență a tricolorilor la un EURO după 28 de ani.

Deși prima repriză a fost una destul strănsă, în care elevii lui Xavi Pasqual au reușit să țină aproape de austrieci, în cele din urmă s-a văzut diferența dintre cele două echipei.

Diferența de un gol de la pauza partidei s-a transformat în șapte goluri la final, după ce tricolorii au reușit să înscrie de doar 10 ori în repriza secundă.

România a avut și doi eliminați, Cava și Negru, în minutele 14 și 25.

Cel mai bun marcator al partidei a fost Frimmel, cu șase reușite, în timp ce Denis Grigoraș, cu 5, a fost cel care a punctat de cele mai multe ori pentru România.

A fost primul meci al naționalei masculină a României la un Campionat European după 28 ani.

Pentru tricolorii lui Xavi Pasqual urmează meciul cu Spania (14 ianuarie) și cel contra Croației (16 ianuarie), din grupa B a Campionatului European.