Tenismanul german Alexander Zverev, campionul olimpic en titre, s-a calificat în semifinalele turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, învingându-l în trei seturi, 6-4, 7-6 (7/5), 6-4, pe australianul Alex de Minaur, într-o partidă disputată miercuri seară.
Zverev, numărul 4 mondial, a obţinut cu această ocazie a 11-a victorie consecutivă în circuit, calificându-se pentru al patrulea an la rând în „careul de aşi’ al competiţiei din capitala Franţei.
Germanul a venit la Paris cu speranţe îndreptăţite la câştigarea trofeului, după succesul său convingător de la Roma, unde şi-a trecut în palmares al şaselea trofeu de categoria Masters 1.000.
Zverev s-a impus în faţa lui Alex de Minaur (locul 11 ATP) după două ore şi 39 de minute de joc, iar în semifinale îl va avea ca adversar pe norvegianul Casper Ruud (7 ATP), care a beneficiat de forfait-ul sârbului Novak Djokovic, victima unei leziuni la meniscul drept, în cursul meciului său de luni, câştigat în faţa argentinianului Francisco Cerundolo.
În cealaltă semifinală masculină de la Roland Garros se vor înfrunta noile stele ale tenisului mondial: italianul Jannik Sinner, care îl va detrona luni pe Novak Djokovic din fotoliul de lider al clasamentului ATP, şi spaniolul Carlos Alcaraz (locul 3 ATP).
Arena de la Roland Garros urmează să găzduiască în această vară şi turneul de tenis din cadrul Jocurilor Olimpice 2024.
FAZA GRUPELOR
14 iunie
- Grupa A: Germania – Scoția 5-1 – cronica meciului
15 iunie
- Grupa A: Ungaria – Elveția 1-3 – cronica meciului
- Grupa B: Spania – Croația 3-0 – cronica meciului
- Grupa B: Italia – Albania 2-1 – cronica meciului
16 iunie
- Grupa D: Polonia – Olanda 1-2 – cronica meciului
- Grupa C: Slovenia – Danemarca 1-1 – cronica meciului
- Grupa C: Serbia – Anglia 0-1 – cronica meciului
17 iunie
- Grupa E: România – Ucraina 3-0 – cronica meciului
- Grupa E: Belgia – Slovacia 0-1 – cronica meciului
- Grupa D: Austria – Franța 0-1 – cronica meciului
18 iunie
- Grupa F: Turcia – Georgia 3-1 – cronica meciului
- Grupa F: Portugalia – Cehia 2-1 – cronica meciului
19 iunie
- Grupa B: Croația – Albania 2-2 – cronica meciului
- Grupa A: Germania – Ungaria 2-0 – cronica meciului
- Grupa A: Scoția – Elveția 1-1 – cronica meciului
20 iunie
- Grupa C: Slovenia – Serbia 1-1 – cronica meciului
- Grupa C: Danemarca – Anglia 1-1 – cronica meciului
- Grupa B: Spania – Italia 1-0 – cronica meciului
21 iunie
- Grupa E: Slovacia – Ucraina 1-2 – cronica meciului
- Grupa D: Polonia – Austria 1-3 – cronica meciului
- Grupa D: Olanda – Franța 0-0 – cronica meciului
22 iunie
- Grupa F: Georgia – Cehia 1-1 – cronica meciului
- Grupa F: Turcia – Portugalia 0-3 – cronica meciului
- Grupa E: Belgia – România 2-0 – cronica meciului
23 iunie
- Grupa A: Elveția – Germania 1-1 – cronica meciului
- Grupa A: Scoția – Ungaria 0-1 – cronica meciului
24 iunie
- Grupa B: Croația – Italia 1-1 – cronica meciului
- Grupa B: Albania – Spania 0-1 – cronica meciului
25 iunie
- Grupa D: Țările de Jos – Austria 2-3 – cronica meciului
- Grupa D: Franța – Polonia 1-1 – cronica meciului
- Grupa C: Anglia – Slovenia 0-0 – cronica meciului
- Grupa C: Danemarca – Serbia 0-0 – cronica meciului
26 iunie
- Grupa E: Slovacia – România 1-1 – cronica meciului
- Grupa E: Ucraina – Belgia 0-0 – cronica meciului
- Grupa F: Cehia – Turcia 1-2 – cronica meciului
- Grupa F: Georgia – Portugalia 2-0 – cronica meciului
OPTIMI DE FINALĂ
29 iunie
- Meci 38 Elveția – Italia (Berlin, 19:00)
- Meci 37 Germania – Danemarca (Dortmund, 22:00)
30 iunie
- Meci 40 Anglia – Slovacia (Gelsenkirchen, 19:00)
- Meci 39 Spania – Georgia (Koln, 22:00)
1 iulie
- Meci 42 Franța – Belgia (Düsseldorf, 19:00)
- Meci 41 Portugalia – Slovenia (Frankfurt, 22:00)
2 iulie
- Meci 43 România – Olanda (Munchen, 19:00)
- Meci 44 Austria – Turcia (Leipzig, 22:00)
SFERTURI DE FINALĂ
5 iulie
- Meci 45 Câștigătoare meci 39 – Câștigătoare meci 37 (Stuttgart, 19:00)
- Meci 46 Câștigătoare meci 41 – Câștigătoare meci 42 (Hamburg, 22:00)
6 iulie
- Meci 48 Câștigătoare meci 40 – Câștigătoare meci 38 (Düsseldorf, 19:00)
- Meci 47 Câștigătoare meci 43 – Câștigătoare meci 44 (Berlin, 22:00)
SEMIFINALE
9 iulie
- Meci 49 Câștigătoare meci 45 – Câștigătoare meci 46 (Munchen, 22:00)
10 iulie
- Meci 50 Câștigătoare meci 47 – Câștigătoare meci 48 (Dortmund, 22:00)
Zile de pauză pe 11, 12 și 13 iulie
FINALA EURO 2024
14 iulie
- Câștigătoare meci 49 – Câștigătoare meci 50 (Berlin, 22:00)