Ons Jabeur obține primul titlu pe hard al carierei, în China

Jucătoarea de tenis din Tunisia Ons Jabeur, 7 WTA, cap de serie 1, a cucerit titlul WTA de la Ningbo, China, după ce a trecut în ultimul act de rusoaica Diana Şnaider (85 WTA).

Finala a fost o formalitate pentru dubla finalistă de la WImbledon, care s-a impus rapid, scor 6-2, 6-1. Turneul chinezesc a fost dotat cu premii în valoare totală de 259.303 de dolari.

O oră și 15 minute a durat această finală. Rusoaica de 19 de ani este una dintre marile speranțe ale tenisului mondial feminin, aflată azi la prima finală WTA.

Jabeur a bifat sâmbătă al 5-lea titlu din carieră, primul însă pe hard. Tunisianca mai are în palmares trofee la Madrid și Charleston (zgură), respectiv Berlin și Birmingham (iarbă). Ea se află acum mai aproape de calificarea pentru Turneul Campioanelor de la Cancun. Este pe locul 7 în ierarhia WTA Race.

După această finală, Ons se va deplasa la turneul de la Beijing, Masters 1000, unde este calificată direct în turul secund. Acolo o va întâlni pe Marta Kostyuk, Ucraina.