FCSB pierde cu West Ham United în Conference League

FCSB a condus până în minutul 69 al meciului cu West Ham United, dar se întoarce fără puncte de la Londra.

Vicecampioana României a pierdut cu 3-1 pe London Stadium, într-un joc din Grupa B a Conference League.

Cordea a deschis scorul în minutul 34, însă britanicii au întors prin Bowen (min.69), dintr-un penalti controversat, Emerson (min.75) și Antonio (min.90).

Coman și compania au jucat excelent la Londra, unde au jucat de la egal la egal cu o echipă care a investit peste 100 de milioane de euro în transferuri în această vară.

West Ham United a controlat jocul și a avut ocaziile mai importante, dar a trimis primul șut pe spațiul porții adverse abia în minutul 69.

Cu un nou sistem de joc, 4-3-3, în care Octavian Popescu a fost lăsat pe banca de rezerve, FCSB a deschis scorul în minutul 33, prin Cordea, cu o reluare din câștiva metri după o centrare bună a lui Olaru.

Britanicii au egalat în minutul 69, prin Bowen, după un penalti controversat, dictat ca urmare a unei ciocniri între Târnovanu și Cornet.

Peste alte șase minute, Emerson le-a dus pe gazde în avantaj, la capătul unei acțiuni prelungite de atac.

Scorul final a fost stabilit de Antonio, în minutul 90, după un duel câștigat cu Tamm.

Săptamâna viitoare, FCSB va juca pe teren propriu cu Anderlecht, în etapa a doua a Grupei B din Conference League.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre West Ham United și FCSB, din Grupa B a Conference League:

West Ham United - FCSB 3-1 (Bowen '69 - penalti, Emerson '75, Antonio '90 / Cordea '33)

'90+6 - FINALUL MECIULUI

'90+5 - Areola reține la un șut al lui Octavian Popescu.

'90+1 - Schimbare la FCSB: iese Coman, intră Rusu.

'90 - Vor fi șase minute de prelungiri pentru această parte secundă.

'90 - GOL WEST HAM UNITED! Antonio câștigă duelul cu Tamm și îl învinge apoi pe Târnovanu!

'87 - Schimbare la FCSB: iese Dawa, intră Haruț.

'80 - Târnovanu scoate din nou la un șut al lui Fornals.

'78 - Târnovanu are două intervenții remarcabile la șuturile lui Fornals, respectiv Antonio.

'76 - Gazdele trec pe lânga golul de 3-1, la o centrare a lui Paqueta pentru Bowen.

'75 - GOL WEST HAM UNITED! Emerson marchează la capătul unei acțiuni prelungite de atac!

'74 - Târnovanu salvează la un șut al lui Antonio.

'72 - Dawa intervine bine și blochează o reluare a lui Antonio.

'70 - Dublă schimbare la FCSB: ies Compagno și Olaru, intră Miculescu și Octavian Popescu.

'69 - GOL WEST HAM UNITED! Bowen execută perfect lovitura de la 11 metri!

'68 - Schimbare la britanici: iese Cornet, intră Fornals.

'64 - Penalty pentru West Ham United după o intrare a lui Târnovanu asupra lui Cornet. La reluări pare mai degrabă fault în atac...

'61 - Dawa îl împinge pe Antonio și primește cartonașul galben.

'60 - O oră de joc în care West Ham United și-a creat 12 ocazii de gol, dar n-a trimis niciun șut pe spațiul porții lui Târnovanu.

'58 - Cordea intră bine în careul advers, dar ratează complet șutul.

'48 - Mingea ajunge la Compagno, aflat singur în careu, dar șutul italianului este slab.

Startul reprizei secunde

Triplă schimbare la West Ham: ies Lanzini, Scamacca și Benhrama, intră Bowen, Antonio și Paqueta.

'45+2 - Finalul primei reprize.

'45+2 - Areola iese bine din poarta și respinge.

'45 - Două minute de prelungiri pentru această primă repriză.

'45 - Tamm are o nouă intervenție bună la o acțiune periculoasă de atac a britanicilor.

'43 - Scamacca șutează dezolant dintr-o poziție foarte bună.

'41 - Scamacca reia cu capul pe lângă poartă.

'33 - GOOOL FCSB !!! Olaru centrează excelent, iar Cordea trimite în poartă pentru un neașteptat 0-1 !!!

'29 - Ce ocazie! Cordea reia slab cu capul dintr-o poziție foarte bună!

'27 - Dawa intervine excelent la șutul lui Cornet.

'22 - Scamacca își încearcă șutul de la distanță, dar mingea se duce departe de poarta apărată de Târnovanu.

'20 - Rice trimite pe lângă poartă cu un șut de la distanță.

'18 - Compagno reia cu capul puțin peste poarta gazdelor.

'17 - Olaru trimite în față porții, de unde britanicii resping cu ceva emoții.

'9 - Târnovanu scoate la un corner. Englezii s-au instalat deja în jumătatea vicecampioanei României și se anunță un meci greu pentru apărătorii echipei antrenate de Nicolae Dică.

'8 - Asediu la poarta "roș-albaștrilor", Crețu fiind cel care respinge de această dată.

'7 - Edjouma îndepărtează o centrare periculoasă a aceluiași Benrahma.

'5 - Dawa are o intervenție bună și deviază la un șut al lui Benrahma.

ora 22:02 - A început meciul

Meciul se joacă pe London Stadium și este televizat în România de postul Pro TV.

Tot astăzi, în Grupa B s-a mai jucat meciul Anderlecht - Silkeborg 1-0 (Silva '80).

ECHIPELE:

West Ham United: Areola - Coufal, Kehrer, Ogbonna, Emerson - Downes, Rice, Lanzini - Cornet, Scamacca, Benrahma.
Antrenor: David Moyes.

FCSB: Târnovanu - Crețu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Edjouma, Oaidă - Cordea, Compagno, Coman.
Antrenor: Nicolae Dică.

Etapa următoare, FCSB o va întâlni acasă pe Anderlecht (15 septembrie, de la ora 22:00).