Rezultate Liga Campionilor: Spectacol total în "thriller-ul" PSG - Barcelona, Atletico a învins-o pe Borussia Dortmund

Competiția stelelor a oferit, din nou, meciuri spectaculoase, după ce marți Real Madrid – Manchester City și Arsenal – Bayern au fost partide excelente.

Barcelona a câștigat un adevărat „thriller” cu PSG, la Paris, în care a condus cu 1-0 și a revenit de la 2-1 pentru parizieni, care au marcat două goluri în trei minute în repriza secundă de pe Parc des Princes. Calificarea se va decide la Barcelona, unde echipa lui Xavi pleacă în avantaj de un gol.

De partea cealaltă, deși a controlat perfect meciul în prima repriză și a marcat de două ori, Atletico Madrid a avut de furcă în repriza secundă cu Borussia Dortmund. S-a terminat 2-1, după ce Sebastian Haller a redus din diferență pe finalul partidei de pe "Wanda Metropolitano".

Soarta echipelor calificate în semifinale se va decide săptămâna viitoare.

Marți, 9 aprlie, Real Madrid și Manchester City au remizat, 3-3, în timp ce Arsenal - Bayern s-a încheiat 2-2.

PSG - Barcelona 2-3 (Dembele 48, Vitinha 51 / Raphinha 37, 62, Christensen 77)

Min. 90+2 - Final de meci.

Min. 77 - GOL Barcelona! Andreas Christensen, abia intrat pe teren, înscrie cu capul după un corner executat cu efect de Gundogan.

Min. 62 - GOL Barcelona! Raphinha reușește dubla cu un șut cu stângul, după o pasă excelentă, lobată, a lui Pedri, care l-a lăsat singur cu Donnarumma.

Min. 51 - GOL PSG! Vitinha înscrie și o aduce pe PSG în avantaj. L-a învins pe Ter Stegen cu un șut cu piciorul stâng, din apropiere.

Min. 48 - GOL PSG! Ousmane Dembele egalează cu o "bombă" cu piciorul stâng, din careul de 16 metri.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Pauză.

Min. 37 - GOL Barcelona! Raphinha deschide scorul cu un șut plasat, din colțul careului, după un carambol în careul parizienilor.

Min. 20 - Ocazie Barcelona! Nuno Mendes respinge din fața porții goale la o minge trimisă pe spațiul porții după o ieșire eronată a lui Donnaruma, în urma unui corner.

Min. 1 - A început meciul.

PSG: Donnarumma - Marquinhos, L. Hernandez, Beraldo, N. Mendes - K. Lee, Vitinha, Ruiz - Dembele, Asensio, Mbappe
Barcelona: Ter Stegen - Kounde, Araujo, Cubarsi, Cancelo - Gundogan, S. Roberto, De Jong - Yamal, Lewandowski, Raphinha

Atletico Madrid - Borussia Dortmund 2-1 (De Paul 5, Lino 32 / Haller 81)

Min. 90+5 - Final.

Min. 81 - GOL Borussia Dortmund! Sebastian Haller reduce din diferență cu un șut dnin drop, din interiorul careului de 16 metri al lui Oblak.

Min. 45+1 - Pauză.

Min. 32 - GOL Atletico! Samuel Lino dublează avantajul madrilenilor, după încă o eroare în apărarea nemților.

Min. 5 - GOL Atletico Madrid! Rodrigo de Paul înscrie cu un șut pe lângă Kobel, după o greșeală în defensiva Borussiei Dortmund, o minge pasată greșt care a ajuns la mijlocașul argentinian.

Atletico Madrid: Oblak - Witsel, Gimenez, Azpilicueta - Molina, M. Llorente, Koke, De Paul, Lino - Morata, Griezmann

Borussia Dortmund: Kobel - Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen - E. Can, Sabitzer - Sancho, Nmecha, Adeyemi - Fullkrug

Returul celor două partide va avea loc pe 16 aprilie, la Barcelona, respectiv Dortmund.