EURO 2020: Danemarca învinge Țara Galilor la scor și se califică în sferturile de finală

Danemarca este prima echipă calificată în sferturile de finală de la EURO 2020, după ce a învins Țara Galilor cu 4-0.

Danezii au dominat meciul de la un capăt la celălalt și au câștigat această partidă fără emoții.

Scorul a fost deschis în minutul 26 de Dolberg, care a șutat superb din marginea careului.

Apoi, în minutul 50, tot Dolberg a profitat de o respingere greșită în careu și a făcut 2-0.

Finalul de meci a fost liniștit, iar danezii s-au calificat fără emoții în sferturile de finală, reușind să mai marcheze de două ori, în minutul 88 prin Maehle, cu un șut puternic, și în minutul 90+4 prin Braithwaite.

Pentru Danemarca urmează meciul din sferturile de finală cu învingătoarea dintre Olanda și Cehia.

Partida va avea loc pe 3 iulie, la Baku.

ȚARA GALILOR - DANEMARCA 0-4 (Dolberg '18, '50, Maehle '88, Braithwaite 90+4)

90+6 - Final de meci!

90+4 - GOL DANEMARCA! Braithwaite înscrie din centrul careului, iar reușita e validată după VAR

90 - Wilson vede cartonașul roșu.

88 - GOL DANEMARCA! Maehle preia în careu și face 3-0 cu un șut puternic!

86 - Ce ratare! Danezii sunt aproape de 3-0, dar Braithwaite, Anderson și Cornelius ratează incredibil în aceeași fază!

81 - Braithwaite trage din lovitură liberă de la 20 de metri peste poartă.

74 - Galezii pleacă pe contraatac, dar centrarea lui Bale e respinsă.

65 - Jensen trimite un șut centrare, mingea se duce puțin pe lângă vinclu.

60 - Schimbări la danezi: Jensen și Norgaard intră în locul lui Delaney și Damsgaard.

50 - GOL DANEMARCA! Dolberg face 2-0 după o respingere greșită în careu!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

40 - Moore vede cartonașul galben.

35 - Jocul s-a liniștit după marcarea golului. Se joacă mult la centrul terenului.

26 - GOL DANEMARCA! Dolberg deschide scorul la primul șut pe poartă al danezilor cu o execuție de la 18 metri!

19 - Atac prelungit al danezilor, dar mingea e respinsă în corner.

9 - Bale trage din afara careului, mingea trece puțin pe lângă poartă.

5 - Galezii au început mai bine meciul și s-au instalat în jumătatea adversă.

Info: Meciul începe la ora 19:00

Echipele:

ȚARA GALILOR: Ward; Roberts, Mepham, Rodon, Davies; Morrell, Allen; Bale, Ramsey, James; Moore.

DANEMARCA: Schmeichel; Christensen, Kjaer, Vestergaard; Larsen, Hoejbjerg, Delaney, Maehle; Braithwaite, Dolberg, Damsgaard.

Meciul se dispută la Amsterdam.

Câștigătoarea se va duela în sferturile de finală cu învingătoarea dintre Olanda și Cehia.