Liga Campionilor, ultimele meciuri din optimi: Juventus, eliminată. Chelsea, victorioasă în Franța

Miercuri seara s-au disputat ultimele meciuri din manșa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Juventus a fost învinsă pe teren propriu de Villarreal și părăsește din nou neașteptat de repede cea mai importantă competiție intercluburi din Europa.

Gruparea spaniolă a câștigat cu 3-0 la Torino și a avansat în sferturile de finală, după ce în tur a fost 1-1.

Ibericii au dat lovitura în ultimul sfert de oră al jocului. Gerard Moreno a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri (min.77), Pau Torres a mărit avantajul oaspeților cu o reluare din câțiva metri (min.85), iar Danjuma a stabilit rezultatul final în prelungiri (min.90+2), dintr-un alt penalti.

• Juventus: Szczesny - Danilo, De Ligt, Rugani, De Sciglio - Cuadrado, Locatelli, Arthur, Rabiot - Vlahovic, Morata.
  • Villarreal: Rulli - Aurier, Albiol, Torres, Estupinan - Pino, Parejo, Capoue, Trigueros - Lo Celso, Danjuma.

După 2-0 în tur, deținătoarea trofeului, Chelsea Londra, s-a impus și în returul de la Lille, cu 2-1.

Pulisic (min.45+3) și Azpilicueta (min.71) au marcat golurile londonezilor, după ce Yilmaz a deschis scorul pentru gazde, în minutul 38.

• Lille: Jardim - Fonte, Botman, Djalo - Celik, Bamba, Xeka, Andre, Gudmundsson - Yilmaz, David.
  • Chelsea: Mendy - Azpilicueta, Christensen, Silva, Rudiger, Alonso - Kante, Jorginho, Kovacic - Havertz, Pulisic.

Liverpool, Manchester City, Bayern Munchen, Real Madrid, Atletico Madrid și Benfica sunt celelalte echipe care au obținut biletele pentru sferturi.

Tragerea la sorți a meciurilor din sferturile de finală ale Ligii Campionilor va avea loc vineri, 18 martie.