Rezultate neașteptate în Liga Campionilor: Manchester United și Ajax, eliminate

Manchester United și Ajax Amsterdam au fost eliminate, marți seara, în optimile de finală ale Ligii Campionilor.

După 1-1 în tur, „diavolii roșii” au pierdut confruntarea de acasă cu Atletico Madrid, scor 0-1.

Unicul gol al meciului de pe Old Trafford a fost marcat de Lodi, în minutul 41, cu capul la colțul scurt, după o centrare excelentă a lui Griezmann.

• Manchester United: De Gea - Dalot, Varane, Maguire, Telles - McTominay, Fred - Sancho, Fernandes, Elanga - Ronaldo.
  • Atletico Madrid: Oblak - Llorente, Gimenez, Savic, Mandava, Lodi - De Paul, Herrera, Koke - Joao Felix, Griezmann.

La Amsterdam, Ajax pornea ca mare favorită în disputa cu Benfica, dar "vulturii" au reușit surpriza. În tur a fost 2-2, în timp ce în retur lusitanii au dat lovitura în minutul 77, prin Nunez, tot cu capul.

0-1 a fost scorul final, rezultat cu care portughezii au avansat în sferturile de finală ale celei mai importante competiții intercluburi din Europa.

• Ajax: Onana - Mazraoui, Timber, Martinez, Blind - Alvarez, Berghuis, Gravenverch - Antony, Haller, Tadic.
  • Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - Everton, Weigl, Taarabt - Silva, Nunez, Ramos.

Liverpool, Manchester City, Bayern Munchen și Real Madrid au obținut, săptămâna trecută, biletele pentru sferturi.

Mâine seară vor avea loc ultimele meciuri din optimi: Juventus - Villarreal (în tur 1-1) și Lille - Chelsea (în tur 0-2).

Tragerea la sorți a meciurilor din sferturile de finală ale Ligii Campionilor va avea loc vineri, 18 martie