EURO 2024: Franța, succes la limită contra Austriei

Naționala Franței a câștigat, luni seara, scor 1-0, împotriva Austriei în meciul de debut al „Cocoșilor galici” de la EURO 2024.

Singurul gol al partidei a fost, de fapt, un autogol al lui Max Wober, „forțat” de Kylian Mbappe în minutul 38. Austriacul a trimis în proprie poartă o centrare din dreapta a decarului francez.

Cu un minut înainte de gol, Kainz a ratat singur cu portarul din poziție ideală.

În minutul 55, Kylian Mbappe a irosit o șansă importantă de gol, când a trimis pe lângă poartă din apropiere.

Cum n-a mai fost nicio ocazie importantă de gol în meci, singurele emoții fiind în minutul 85 la o accidentare a lui Mbappe, meciul Austria - Franța s-a terminat 1-0 pentru vicecampioana mondială, o victorie deloc facilă pentru elevii lui Didier Deschamps.

După prima etapă din grupa D, Olanda conduce clasamentul, cu trei puncte, Franța se află pe locul 2, tot cu 3 puncte, iar Polonia și Austria se află pe pozițiile 3 și 4, fără punct.