EURO 2024: România câștigă entuziasmant cu Ucraina și începe turneul final cu un succes istoric

România a învins, luni, scor 3-0, naționala Ucrainei în primul meci din grupa E a EURO 2024, meciul de debut al tricolorilor la turneul final. Este prima victoriei a României la un Campionat European după 24 de ani. Ultimul succes a avut loc în 2000, cu Anglia, 3-2.

Debutul României la EURO 2024, cu Ucraina la Munchen, a început excelent. După jumătate de oră, Nicolae Stanciu a deschis scorul cu un șut de zile mari de la marginea careului direct în vinclul porții lui Lunin. Golul a venit după ce România a stat bine în teren și a reușit să blocheze atacurile ucrainene.

Dennis Man, în minutul 38, și Nicolae Stanciu, în minutul 39, au mai ratat ocazii mari de gol. Stanciu a lovit bara transversală direct din corner.

Tot România a început mai bine și repriza a doua, iar elevii lui Edi Iordănescu au mai marcat de două ori. Răzvan Marin, în minutul 53, cu un alt șut fabulos, dar și Denis Drăguș, din apropiere, au punctat pentru România, iar cu jumătate de oră înainte de final tabela de pe Allianz Arena arăta 3-0 pentru elevii lui Edi Iordănescu.

A urmat o perioadă de joc mai calmă, fără ocazii, fără mari emoții la niciuna dintre porți. Radu Drăgușin s-a făcut remarcat în apărare de mai multe ori, când a respins cu capul o lovitură liberă trimisă direct spre poartă, dar și o centrare din dreapta, la o fază care se anunța periculoasă.

În minutul 77 a venit o ocazie cu adevărat mare pentru Ucraina, prin Sudakov, care a șutat excelent din întoarcere și i-a dat emoții lui Niță. Portarul român a reușit, însă, să rețină în doi timpi. Niță a mai avut o dată emoții, în minutul 84, când Mudryk a intrat în careu și a tras peste.

Yaremchuk a încercat un lob din alergare, după o lansare în careu, mingea a căzut, însă, pe transversală și Niță a păstrat poarta intactă în prelungiri. S-a terminat 3-0, după patru minute de prelungiri, iar România începe fulminant EURO 2024.

ROMÂNIA - UCRAINA 3-0 (Stanciu 29, R. Marin 53, Drăguș 58)
*Apăsați Refresh pentru actualizarea scorului și a fazelor de joc

Min. 90+4 - Final! Victorie entuziasmantă a României la debutul la EURO 2024.

Min. 90+2 - Ocazie Ucraina! Lobul din alergare al lui Yaremchuk cade pe transversală. Niță era batut, dar are noroc.

Min. 84 - Ocazie Ucraina! Mudryk trage peste poarta lui Niță, din careu, lansat excelent de un coechipier.

Min. 81 - Mai puțin de 10 minute plus prelungiri până la o victorie de povestit nepoților a echipei naționale a României.

Min. 77 - Ocazie Ucraina! Sudakov șutează excelent din întoarcere și Niță a avut emoții, dar a reușit o intervenție excelentă în doi timpi.

Min. 73 - Drăgușin respinge excelent în corner o centrare din dreapta, după o acțiune legată a adversarilor.

Min. 71 - Ocazie Ucraina! Drăgușin respinge cu capul, în corner, o lovitură liberă trimisă direct spre poartă de ucraineni.

Min. 70 - România a încercat să calmeze jocul, n-au mai fost ocazii, doar Nicolae Stanciu cu o lovitură liberă trimisă în plasa laterală, din unghi.

Min. 58 - GOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL ROMÂNIA! Excepțional! Denis Drăguș înscrie simplu, cu latul, după un dribling și o centrare șutată a lui Man, din careu. Incredibil!

Min. 57 - Ocazie România! Rațiu trage violent din unghi, de la 8 metri, dar Lunin scoate!

Min. 53 - GOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL ROMÂNIA! Răzvan Marin șutează și el FA-BU-LOS de la marginea careului de 16 metri și îl învinge pe Lunin! Acțiune excelentă a lui Drăguș, șut ratat al lui Dennis Man, însă Răzvan Marin e un adevărat "lunetist".

Min. 47 - Ocazie România! Florinel Coman trimite pe lângă poartă din colțul careului, imitând șutul de mai devreme al lui Dennis Man. Puțin pe lângă poartă.

Min. 46 - A început repriza a doua. Hai, România!

Min. 45+2 - Pauză, după o primă repriză de zile mari a naționalei României.

Min. 39 - Ocazie România! Incredibil! Nicolae Stanciu lovește bara direct din corner, șansă mare de gol pentru tricolori.

Min. 38 - Ocazie România! Dennis Man trage puțin pe lângă poartă, din dreapta, cu stângul. Mingea e deviată în corner.

Min. 37 - Ocazie Ucraina! Drăgușin respinge cu capul puțin peste poartă, după o centrare din stânga a lui Mudryk. A fost aproape de autogol, însă balonul a trecut peste poarta lui Niță.

Min. 36 - După gol, România a fost mai prezentă în joc, a presat, a fost mai periculoasă.

Min. 29 - GOOOOOOOOOLLLLLLLL ROMÂNIA! Excepțional! Nicolae Stanciu deschide scorul cu execuție de zile mari, șut de la marginea careului direct în vinclul porții lui Lunin.

Min. 28 - Ocazie România! Ucrainenii resping in-extremis din careu o minge trimisă din corner, care se ducea spre Burcă, după o acțiune bună a lui Dennis Man în banda dreaptă.

Min. 22 - Ocazie Ucraina! Dovbyk trage cu stângul peste poarta lui Niță, de la 18 metri.

Min. 12 - Ocazie Ucraina! Dovbyk e blocat în momentul șutului de la marginea careului lui Niță. Scăpăm de pericol.

Min. 8 - Ocazie România! Florinel Coman răspunde cu un șut de la 20 de metri, direct în brațele lui Lunin.

Min. 7 - După minute în care cele două echipe s-au "măsurat", s-au tatonat, prima ocazie vine de la ucraineni, cu un șut pe jos din marginea careullui, blocat de apărare.

Min. 1 - A început meciul.

România: Niță - Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu - M. Marin - Man, R. Marin, Stanciu, Coman - Drăguș
Rezerve: Moldovan, Târnovanu - Rus, Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Pușcaș, I. Hagi, Mihăilă, Olaru, Mogoș, Sorescu, Racovițan, Bîrligea, Șut
Ucraina: Lunin - Konoplia, Zabarniy, Matvienko, Zinchenko - Shaparenko, Stepanenko - Tsygankov, Sudakov, Mudryk - Dovbyk
Rezerve: Bushchan, Trubin - Svatkov, Talovierov, Sydorchuk, Yarmolenko, Malinovskyi, Yaremchuk, Mykolenko, Brazhko, Zubkov, Bondar, Tymchyk, Vanat, Mykhailichenko

Drumul României la EURO 2024, în grupa E, începe cu un meci împotriva Ucrainei, la Munchen, de la ora 16:00. Pe hârtie, având în vedere valoarea individuală a mai multor jucători din națională, Ucraina este favorită contra României.

Totuși, elevii lui Edi Iordănescu speră să răstoarne calculele și să înceapă EURO 2024 cu un rezultat pozitiv.

Meciul României cu Ucraina va putea fi urmărit la Pro TV.

Confruntarea va fi arbitrată de o brigadă din Suedia, condusă de Glenn Nyberg, ajutat de Mahbod Beigl și Andreas Soderqvist. Rezervă va fi Espen Eskas, în timp ce în camera VAR se vor afla olandezii Rob Dieperink și Pol van Boekel, dar și francezul Jerome Brisard.

România vine după două egaluri rușinoase în meciuri amicale, 0-0 cu Liechtenstein și Bulgaria. De partea cealaltă, Ucraina a pierdut cu Polonia, 1-3, dar a zdrobit Moldova, scor 4-0. România și Ucraina nu s-au mai înfruntat în meci direct din 2016, când ucrainenii au câștigat cu 4-3 într-un amical.

După meciul cu Ucraina, România are de jucat cu Belgia (22 iunie) și cu Slovacia (26 iunie).