Anglia e noua regină a fotbalului feminin în Europa

Anglia a câștigat Campionatul European de fotbal feminin, după o finală în care a trecut de marea rivală Germania, scor 2-1.

Partida s-a decis în prelungiri, iar golurile au fost marcate de Toone în minutul 62, apoi Magull în minutul 79, o egalare a nemțoaicelor. Golul decisiv a fost semnat în repriza secundă de prelungiri prin Kelly, minutul 110.

Kelly a adus așadar primul trofeu major internațional pentru fotbalul feminin englez, după alte două finale pierdute, în 1984 și 2009.

Germania ratează ocazia de a câștiga al 9-lea trofeu european feminin, după șapte consecutive cucerite în perioada 1995 - 2013.

Finală de vis la Europeanul de fotbal feminin

Partida a avut loc pe teren propriu, pe Wembley, un stadion arhiplin, cu peste 80.000 de fani în tribune (mai exact 87.192). A doua finală de Euro consecutivă găzduită de britanici, după cea de anul trecut de la masculin, atunci când Anglia pierdea dramatic la penaltiuri cu Italia.