Superliga: Petrolul obține primul punct în noul sezon într-un meci frumos cu Sepsi

Petrolul Ploiești și Sepsi OSK au terminat la egalitate, scor 1-1, în prima partidă a zilei de duminică din Superliga, etapa a treia din sezonul competițional 2022/2023.

Un meci care a încântat publicul venit în număr foarte mare la Ploiești, cu goluri marcate de Gabi Tamaș și de Alexandru Tudorie.

Cosmin Matei a început partida cu o ratare incredibilă de la 11 metri, o lovitură de la punctul cu var venită în minutul 26 și ratată într-un mod hilar de fostul stelist. Acesta a alunecat în momentul execuției și mingea s-a dus mult peste poartă..

Gabi Tamaș a dat lovitura cu primul său gol la Petrolul, după execuția din corner a lui Țicu și reluarea sa cu sete cu capul din 5 metri. Se părea că vom merge către prima victorie a petroliștilor în acest sezon, dar Tudorie l-a imitat pe Tamaș cu o lovitură de cap splendidă în minutul 84, fără speranțe pentru portarul gazdă.

Este primul punct de la revenirea în Superliga a prahovenilor, în timp ce Sepsi se duce la 5 puncte, fiind în continuare neînvinsă în acest debut de campionat.

Petrolul: 31. O. Vîlceanu - 3. Meijers, 30. Tamaş, 2. Huja - 99. Borţa, 8. Jair, 37. Cebotaru, 5. Ţicu - 24. Cioiu, 22. Ivanovski, 7. Grozav.
Rezerve: 1. Moroz, 67. Velisar, 11. Takayuki, 15. A. Olaru, 67. Velisar, 93. Mazarache, 98. M. Bratu, 20. Tucaliuc, 26. Pashov.

Sepsi: 33. Niczuly - 45. D. Ciobotariu,82. Ninaj, 3. B. Mitrea, 27. Ispas - 5. J. Rodriguez, 6. N. Păun, 77. Aganovic - 29. Damaşcan, 13. C. Matei, 9. Tudorie.
Rezerve: 12. Began, 7. G. Dragomir, 8. I. Gheorghe, 90. Golofca, 99. Rondon,88. Dimitrov, 20. Dumitrescu, 44. Bălaşa, 30. A. Nistor.

Arbitru: Marcel Bîrsan.