Formula 1: Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Ungariei

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Ungariei la Formula 1, a 13-a etapă a Campionatului Mondial, care a avut loc duminică pe circuitul Hungaroring (4,381 km) de lângă Budapesta.

Verstappen, deţinătorul titlului mondial, a fost înregistrat cu timpul de 1 h 39 min 35 sec 912/1000 la capătul celor 70 de tururi de pistă (306,63 km în total), devansându-l cu 7,8 secunde pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), septuplu campion al lumii.

Pe poziţia a treia, la 12,3 secunde, s-a clasat celălalt pilot britanic de la Mercedes, George Russell, care a reuşit în acest weekend primul pole position din cariera sa în Formula 1.

În urma acestui succes, Max Verstappen şi-a consolidat poziţia de lider al clasamentului general, distanţându-se la 80 de puncte de monegascul Charles Leclerc (Ferrari), clasat pe un dezamăgitor loc şase în Ungaria, după o strategie de cursă catastrofală a scuderiei italiene.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc în data de 28 august, pe circuitul de la Spa-Francorchamps (Belgia).