Sorana Cîrstea s-a calificat în finala turneului de la Strasbourg

Sorana Cîrstea s-a calificat, vineri, în finala turneului de la Strasbourg.

Sportiva noastră a învins-o în semifinale pe Magda Linette, după un meci de trei seturi, câștigat cu 3-6, 6-4, 6-2.

Două ore și 10 minute a durat confruntarea dintre cele două.

Poloneza a început mai bine și și-a adjudecat într-o manieră clară primul set. Sorana și-a crescut nivelul de joc, însă, din setul secund și a obținut o victorie meritată, continuând astfel forma bună arătată în acest an.

"A fost un meci foarte dificil, amândouă am jucat foarte solid. În primul set, ea a fost mai bună. Apoi am încercat să găsesc diverse soluții pentru a ataca și a fi în control"

Au fost destul schimburi lungi de mingi, viteza a fost mare și atunci când lovești puternic nu e ușor să schimbi tiparul"

Am venit aici fără să am mari așteptări, pentru că nu știam cum o să mă simt după accidentare, așa că sunt foarte fericită"

Sorana Cîrstea

Va fi cea de-a doua finală a anului pentru Sorana, după cea câștigată la Istanbul.

În ultimul act al competiției din Franța, sportiva română o va întâlni pe învingătoarea semifinalei dintre Barbora Krejcikova și Jule Niemeier.

Finala Internationaux de Strasbourg este programată pentru mâine.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea semifinalei de la Strasbourg dintre Sorana Cîrstea și Magda Linette.

Sorana Cîrstea - Magda Linette 3-6, 6-4, 6-2

VICTORIE SORANA

Sorana reușeste breakul și este la doar două game-uri distanță de finală.

Avem parte de un set decisiv echilibrat.

Sorana izbutește breakul și trimite meciul în setul decisiv.

Avem patru breakuri consecutive și echilibrul se menține în acest set secund.

Sori își pierde însă din nou serviciul.

Rebreak Sorana și scorul devine 2-2.

Break pentru Linette, care preia conducerea și în setul doi.

Magda Linette câștigă primul set în 37 de minute.

Poloneza reușește primul break al meciului și se distanțează la 4-1 în acest prim set.

ora 15:07 - A început meciul.

Meciul este televizat în România de postul Digi Sport 2.

Sorana Cîrstea ocupă locul 61 în ierarhia WTA, în timp ce adversara ei din Polonia se află pe poziția a 48-a.

Cele două s-au mai întâlnit de două ori până în prezent, scorul fiindu-i favorabil Soranei, cu 2-1.

În cealaltă semifinală de la Strasbourg se vor întâlni Barbora Krejcikova și Jule Niemeier.