România a ratat medalia de aur în finala pe echipe de la Campionatul European de gimnastică feminină

Echipa feminină de gimnastică a României a obținut doar medalia de argint în finala pe echipe de la Campionatul European ce are loc în această perioadă la Mersin (Turcia).

Medalia de aur a fost câștigată, total neașteptat, de Ucraina, care s-a impus la doar câteva zecimi!

154.663 de puncte au strâns gimnastele din Ucraina, în timp ce România a încheiat competiția cu 154.496 de puncte.

Locul 3 a fost ocupat de Ungaria, cu 151.597 puncte.

Calificate de pe primul loc în finală și considerate mari favorite la câștigarea concursului, fetele noastre n-au profitat de absențele importante (Rusia, Franța, Marea Britanie, Italia și Olanda n-au participat din cauza pandemiei de coronavirus) de la această ediției a Campionatului European și au dat cu piciorul unei medalii de aur care părea o simplă formalitate.

Echipa noastră a fost formată din Larisa Iordache, Daniela Trică, Antonia Duță, Silviana Sfiringu și Ioana Stănciulescu.

Pentru Ucraina este primul aur din istorie la Campionatul European de gimnastică feminină, în timp ce Ungaria se află la prima medalie din istorie la un turneu final.

Mâine sunt programate finalele pe aparate, unde vom avea patru reprezentante.