Real Madrid a câștigat titlul in Spania

Real Madrid și-a trecut în palmares, joi seara, cel de-al 34-lea titlu în Primera Division.

„Albii” s-au impus cu 2-1 în meciul jucat pe teren propriu cu Villarreal și nu mai pot fi ajunși de marea rivală FC Barcelona, cu o etapă rămasă până la finalul sezonului.

De altfel, catalanii au și călcat stramb pe teren propriu cu Osasuna, scor 1-2.

În aceste condiții, cu doar o etapă rămasă de disputat, Real are un avans de 7 puncte în fruntea clasamentului din La Liga.

Clasamentul la vârf în Spania, cu o etapă rămasă de disputat:

1. Real Madrid 86p
  2. Barcelona 79p
  3. Atletico Madrid 69p

Golurile întâlnirii de la Madrid au fost reușite de Benzema (min.29 și 77, ultimul din penalti) pentru gazde, respectiv Iborra (min.84) pentru oaspeți.

Pentru Barcelona a marcat Messi (min.62), în timp ce golurile Osasunei, care a jucat ultimele minute în inferioritate numerică, au fost înscrise de Jose, în minutul 15, și Torres, în minutul 90+4.

Tot în această seară, Mallorca a retrogradat.