Răzvan Marin s-a salvat de la retrogradare

Empoli, echipa mijlocaşului român Răzvan Marin, şi-a asigurat menţinerea în prima ligă a campionatului de fotbal al Italiei, în urma rezultatului de egalitate înregistrat pe terenul formaţiei Sampdoria Genova, scor 1-1, luni, în ultimul meci al etapei a 35-a din Serie A.

„Lanterna roşie” Sampdoria, deja retrogradată în Serie B, a deschis scorul în prima repriză, prin Alessandro Zanoli (34), însă oaspeţii, cu Răzvan Marin integralist, au reuşit să egaleze în timpul adiţional al reprizei secunde, prin Roberto Picccoli (90+3).

Empoli a urcat pe locul al 14 în clasament în urma acestui succes, asigurându-şi matematic prezenţa pe prima scenă a fotbalului italian în sezonul viitor.

Rezultate:
Vineri
Lazio Roma - Lecce 2-2
Au marcat: Immobile (34), Sergej Milinkovic-Savic (90+4), respectiv Oudin (45+3, 51).

Sâmbătă
Salernitana - Atalanta 1-0
A marcat: Candreva (90+3).

Spezia - AC Milan 2-0
Au marcat: Wisniewski (75), Salvatore Esposito (85).

Inter Milano - Sassuolo 4-2
Au marcat: Romelu Lukaku (41, 89), Ruan (55, autogol), Lautaro Martinez (58), respectiv Matheus Henrique (63), Frattesi (77).