Simona Halep se califică în sferturi la Toronto

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Toronto după ce a învins-o pe elvețianca Jil Teichmann.

Sportiva noastră a trecut de ocupanta locului 21 WTA, scor 6-2, 7-5.

Simona a intrat foarte determinată pe teren și nu a dorit să-i ofere nicio șansă jucătoarei din Elveția și astfel a luat primul set în doar 30 de minute.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, Teichmann a fost mai precisă la serviciu, dar tot Simona a avut nervii mai tari.

Simona se va duela cu americanca Cori Gauff (11 WTA), care a trecut de Aryna Sabalenka (6 WTA) la capătul unui meci maraton de 3 ore și 13 minute, scor 7-5, 4-6, 7-6 (4).

Partida din sferturile de finală va avea loc vineri, de la o oră care nu a fost anunțată momentan de organizatori.

Meciul va fi LIVE pe SpotMedia.ro.

Simona este dublă campioană la Openul Canadei și mai are în palmares și o finală pierdută.

Simona Halep - Jil Teichmann 6-2, 7-5

21:38 - Final de meci! Simona e în sferturi!

21:32 - Simona face break și servește pentru victorie!

21:23 - Scorul devine 5-5 și suspansul continuă.

21:19 - Teichmann trece în avantaj, iar acum Simona servește pentru a rămâne în set.

21:15 - Simona e solidă la serviciu, scorul este 4-4.

21:11 - Echilibrul continuă, scorul este 4-3 pentru Teichmann.

21:09 - Game bun pentru Simona, scorul devine 3-3.

21:04 - Game la zero și pentru Teichmann, scorul este 3-2 pentru elvețiancă.

21:01 - Game la zero pentru Simona, scorul este 2-2.

20:57 - Game strâns, dar Teichmann trece în avantaj și are 2-1.

20:52 - Game echilibrat, dar scorul este 1-1.

20:47 - Simona ratează șansa de break, iar Teichmann are 1-0.

20:38 - Simona salvează o minge de break și câștigă primul set!

20:33 - Simona face break, iar acum servește pentru set

20:29 - Game bun pentru Simona, scorul devine 4-2.

20:25 - Game lejer pentru Teichmann, scorul este 3-2.

20:22 - Teichmann face break, scorul este 3-1.

20:18 - Simona mai face break, scorul este 3-0.

20:16 - Game la zero pentru Simona, scorul este 2-0.

20:13 - Simona începe meciul excelent, cu un break.

20:08 - A început meciul!

20:04 - Meciul va începe cu Teichmann la serviciu.

Meciul este televizat de Digi Sport 3.

Simona ocupă locul 15 în clasamentul WTA, în timp ce adversara ei din Elveția se află pe poziția a 21-a. Ele nu s-au mai întâlnit până acum.

Openul Canadei este dotat cu premii în valoare totală de 2,7 milioane de dolari și se desfășoară în perioada 8-14 august.

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!