Liga Campionilor: Real Madrid și Manchester City, remiză în turul semifinalelor

Real Madrid și Manchester City au terminat la egalitate, 1-1, turul semifinalelor din Liga Campionilor, pe „Santiago Bernabeu”.

Meciul dintre cei doi grei ai fotbalului european a fost decis de două execuții foarte frumoase, reușite de brazilianul Vinicius Junior și Kevin de Bruyne.

După un început bun de meci al lui Manchester City, Vinicius a dat lovitura în minutul 36 cu un șut de la distanță, la care Ederson a reacționat târziu și n-a mai putut face nimic. În repriza a doua, după o dominare și după ce ocaziile mai mari i-au aparținut Realului, Kevin de Bruyne a egalat cu un șut de la 18 metri, care l-a lăsat spectator pe Courtois.

Au mai fost ocazii, mai ales în dreptul lui Real Madrid, prin Benzema și Tchouameni, care au ratat șanse importante, dar partida s-a terminat 1-1.

Verdictul calificării va fi dat peste o săptămână, în returul de la Manchester - pe Etihad Stadium. Partida e programată miercuri, 17 mai, de la ora 22:00.

REAL MADRID - MANCHESTER CITY 1-1
Au marcat: Vinicus Jr. 36 / De Bruyne 67

Min. 90+4 - Final.

Min. 78 - Ocazie Real Madrid! Ederson scoate excelent o lovitură de cap trimisă de Benzema din apropiere, după o centrare din lovitură liberă a lui Toni Kroos.

Min. 67 - GOOOOOOOLLLLL MANCHESTER CITY! E meciul execuțiilor senzaționale! De Bruyne șutează violent de la 18 metri, Courtois e fără reacție și e 1-1.

Min. 55 - Ocazie Manchester City! Șutul lui Haaland, în diagonală din interiorul careului, e blocat in-extremis de Alaba.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Pauză.

Min. 36 - GOOOOOOOOLLLL REAL MADRID! Vinicius Junior înscrie cu un șut formidabil de la distanță și deschide scorul.

Min. 14 - Ocazie Manchester City! Rodri trage de la distanță, din nou Courtois e la post și respinge în corner.

Min. 8 - Ocazie Manchester City! De Bruyne trage puternic de la 18 metri, Courtois intervine bine și respinge.

Min. 1 - A început meciul.

Real Madrid este gazda meciului care reeditează semifinala de sezonul trecut, când echipa lui Carlo Ancelotti a reușit o revenire de senzație și calificarea în finală, deși a fost condusă până în minutul 90.

Așadar, cele două echipe se întâlnesc pentru a doua oară consecutiv în semifinalele Ligii Campionilor.

În ceea ce privește forma sportivă, Manchester City traversează un moment bun, în care vine după victorii consecutive în Premier League și revenirea pe primul loc, cu șanse mari la câștigarea unui nou titlu. De partea cealaltă, Real Madrid a cedat în lupta pentru campionat, dar a câștigat Cupa Spaniei și încearcă să câștige din nou Liga Campionilor, după succesul de sezonul trecut.

Real Madrid are trofee ale Ligii Campionilor în palmares, în timp ce Manchester City încearcă să o câștige pe prima.

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Alaba, Rudiger, Camavinga - Modric, Kroos, Valverde - Rodrygo, Benzema, Vinicius Jr.
Manchester City: Ederson - Walker, Dias, Stones, Akanji - De Bruyne, Rodri, Gundogan, B. Silva, Haaland, Grealish