Rezultatele din Liga Campionilor: FC Barcelona, învinsă la scor de PSG

SpotMedia.ro vă prezintă rezultatele înregistrate marți seara în prima manșă a optimilor de finală din Liga Campionilor.

FC Barcelona a fost învinsă cu 4-1 pe teren propriu de PSG, la capătul unui meci în care a deschis scorul din penalti, prin Leo Messi, în minutul 27.

Kylian Mbappe a egalat cinci minute mai târziu după o pasă ideală a lui Verratti, iar apoi atacantul francez a dus scorul la 2-1 la 20 de minute după pauză.

În minutul 70, Kean a punctat cu o lovitură de cap și a făcut 3-1.

Minutul 85 a adus golul de 4-1, marcat de Mbappe, după o acțiune de contraatac.

În celălalt meci al serii, Liverpool s-a impus cu 2-0 în deplasarea de la Budapesta, unde a întâlnit-o pe Leipzig.

Gafele din defensiva lui Leipzig le-au fost fatale nemților.

Salah a primit o pasă de la adversar în minutul 53 și a deschis scorul, iar cinci minute mai târziu și Mane a profitat de o greșeală.

Meciurile retur vor avea loc pe 10 martie, de la ora 22:00.

22:00 FC Barcelona - PSG 1-4 (Messi '27 / Mbappe '32, '65, '85, Kean '70)

27 - Lionel Messi deschide scorul din penalti pentru FC Barcelona.

32 - Mbappe egalează după o pasă excelentă a lui Verratti! Combinație superbă a francezilor!

65 - Florenzi centrează din dreapta, iar Mbappe face 2-1 pentru PSG!

70 - Kean face 3-1 cu o lovitură de cap din 6 metri!

85 - PSG pleacă pe contraatac, iar Mbappe face 4-1 cu un gol de zile mari, șut direct spre vinclu!

Barcelona: Ter Stegen - Dest, Pique, Lenglet, Alba - De Jong, Busquets, Pedri - Dembele, Messi, Griezmann

PSG: Navas - Florenzi, Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa - Paredes, Gueye, Verratti - Kean, Icardi, Mbappe

22:00 Leipzig - Liverpool 0-2 (Salah '53, Mane '57)

53 - Salah primește o pasă de la adversarul Sabitzer și înscrie din centrul careului cu un șut plasat.

57 - O nouă gafă în defensiva gazdelor, iar Mane profită și face 2-0 cu un șut imparabil.

Leipzig: Gulacsi, Mukiele, Klostermann, Upamecano, Angelino, Adams, Haidara, Kampl, Nkunku, Dani Olmo, Sabitzer.

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Ozan, Henderson, Robertson, Wijnaldum, Thiago, Jones, Salah, Mane, Firmino.

Miercuri vor avea loc, de la ora 22:00, meciurile FC Porto - Juventus și Sevilla - Borussia Dortmund.