CSM București a ratat dramatic calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor

CSM București a ratat dramatic calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a pierdut la 5 goluri diferență în deplasarea de la ȚSKA Moscova.

Aceeași diferență cu care și noi am câștigat acum o săptămână la București, 32-27, însă rusoaicele merg mai departe pentru că au marcat mai multe goluri în deplasare. Azi, ȚSKA a învins cu scorul de 24-19.

Prima repriza bifată de noi a fost una am spune mulțumitoare, chiar dacă ea s-a încheiat cu un mic avantaj al lui ȚSKA, scor 12-11. A funcționat bine totuși atacul, Neagu a șutat bine de la 9 metri, în timp ce poarta a funcționat mai mult decât mulțumitor prin croata Grubisici.

Părea că suntem în control, părea că vom domina din punctul de vedere al scorului per total această dublă manșă, dar a urmat o repriză secundă de coșmar.

În primele 12 minute ale acestui mitan abia am dat două goluri, prin Neagu și Pintea. Peste alte 12 minute, deci 24, mai dădusem doar încă alte două..O medie așadar de un gol la șase minute pentru un atac dezastruos al CSM-ului..

Atacul nu a mers deloc, nici poarta nu ne-a mai ținut, a intrat și Dedu la un moment, dar parcă nici asta nu a mai contat.

Finalul a fost unul dramatic, ne-am apropiat la un moment dat la patru goluri după un gol superb dat de Neagu, dar ȚSKA a fost mai solidă, a reușit să reziste eroic în apărare.

Ultima fază a fost o aruncare din lovitură liberă încercată de aceeași Neagu, dar ar fi fost un miracol să marcăm așa..la ultima fază.

Rămânem din nou în afara Final Four, din 2018 încoace mereu, o nouă dezamăgire imensă pentru handbalul feminin după recenta ratare a calificării la JO 2021 a echipei naționale.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI! Neagu a încercat dramatic o ultimă lovitură liberă de la 9 metri, aruncată în zid. 24-19, tot cinci goluri, dar Moscova merge mai departe căci a marcat mai multe goluri în deplasare..

Min.59: Gol marcat de ȚSKA, avem un minut și 4 secunde, mingea acum, dar și time-out cerut de Vasile.

Min.59: GOOOOOOOL Neagu!! Șut de la 9 metri, suntem la -4 și suntem în final 4!

Min.57: Dă și Neagu de la 7 metri, cinci goluri sunt, dar e un scor care le avantajează pe ele!

Min.56: Gol din 7 metri primit de Gruba..mai sunt puține minute..

Min.55: Dembele vine pe extrema stângă și se face 22-16.

Min.53: Încă un gol Dimitrievna de la distanță, al șaselea, este plus 7 pentru ele!

Min.51: Dragana Cvijici marchează pentru prima dată pe pivot, din 4 aruncări.

Min.50: Gol din 7 metri, e pentru prima dată când ȚSKA are un scor de califcare!

Min.49: Alt gol ușor marcat de Dimitrievna, se duc la 5 goluri iarăși rusoaicele.

Min.44: Neagu aruncă de la 9 metri perfect, respirăm puțin, e 18-14!

INFO: Doar 2 goluri marcate de CSM în 14 minute.

Min.41: ȚSKA Moscova se duce la plus 5, Ristovska face spectacol din orice poziție. A intrat și Dedu în poartă, dar degeaba..

Min.39: În fine dăm un gol, Lazovici, slovena, marchează de pe extrema dreaptă.

Min.38: Încă o ratare simplă, intrăm pe un tobogan periculos, ele nu ratează, se face 16-12!!

Min.37: 15-12, Laura Chiper ratase mai devreme un gol ușor de pe extremă. Începem să suferim..

Min.35: Prim gol pentru noi în acest mitan secund! Pintea sparge gheața, cu gol de pe pivot.

Min.33: 14-11, deja sunt momente bune pentru ele, se duc la plus 3, ne trebuie mai multă luciditate în atac!

Min.32: Gorchkova înscrie, debut bun pentru el în repriza a doua, deși noi suntem în superioritate numerică.

ÎNCEPE PARTEA SECUNDĂ!

PAUZĂ la Moscova, ȚSKA conduce cu 12-11.

Min.28: Încă un gol superb Neagu de la distanță, ne apropiem iarăși de ȚSKA pe tabelă.

Min.27: Încă un gol Ristovska, au două goluri avans sportivele din Rusia!

Min.26: Gol Neagu de la mare distanță, ne salvează într-un moment prost Cristina, 10-10!

Min.24: De la plus 3, ȚSKA egalează acum, gol simplu Ristovska.

Min.23: Vin rusoaicele la un gol, au marcat de două ori consecutiv. Însă ce meci face Grubisici!

Min.20: Neagu gol de la șold uluitor, 9-6, ne duce la plus 8 per general cu gruparea moscovită.

Min.19: Omoregie marchează din nou, de data aceasta în inferioritate numerică, 8-6.

Min.17: Prima dată când CSM București se duce la două puncte avans, Neagu gol superb de la distanță!

Min.16: Omoregie face dubla azi, ce gol frumos de pe extremă.

Min.15: Jumătatea reprizei acum. Pasă Neagu de la 9 metri, Dembele marchează de pe extrema stângă parșiv.

Min.12: Acțiune frumoasă ȚSKA, Dimitrieva trage frumos de la 9 metri, conduc gazdele cu 5-4.

Min.10: Și prim gol Neagu de la 9 metri, 4-3, încep să se marcheze goluri.

Min.9: Primul gol pentru Neagu azi! Vine de la 7 metri.

Min.8: 2-2, egalează de pe extremă Chiper, în fine marchează după multe ratări azi..

Min.7: Bokachenko marchează ușor pe contră, după o aruncare alături a lui Neagu de la 9 metri.

Min.6: Gol marcat de la 7 metri de gazde, Ristovska o păcălește pe Gruba.

Min.4: Prim gol marcat de noi, Omoregie punctează.

Min.3: Momentan portărițele și-au făcut treaba, niciun gol marcat până acum, foarte bună Grubisici!

ÎNCEPE PARTIDA!

CSM București a câștigat în manșa tur disputată la București în Sala Polivalentă cu scorul de 32-27, deși fetele noastre au condus și la 9 goluri distanță.

Rusoaicele au întors și în optimi un avantaj de 5 goluri ale rivalelor lor, e vorba de Krim Ljubljana. ŢSKA a învins cealaltă reprezentată a României în Liga Campionilor, SCM Râmnicu Vâlcea, la 10 goluri în meciul jucat la Moscova.

Finalul meciului CSM Bucuresti - TSKA Moscova

CSM București nu a mai evoluat în Final Four-ul Ligii Campionilor din 2018. Avem trei participări consecutive în această fază, între 2016 - 2018, câștigând o dată și trofeul.

Partida va fi televizată pe DigiSport, TelekomSport și LookTV.

Prima reacție a lui Kyros Vassaras cu privire la scandalul în care a fost implicat Octavian Șovre. De ce nu a mai fost delegat pentru partida dintre Craiova și CFR Cluj

Darren Cahill ajunge în România pentru a începe seria de antrenamente pe zgură cu Simona Halep