Liga 1: CFR Cluj învinge la Craiova și se duce la 11 puncte avans față de FCSB

CFR Cluj s-a impus din nou în Liga 1, scor 2-0 în deplasarea de la FC U Craiova 1948, în etapa cu numărul 16 a stagiunii competiționale 2021/2022, prima rundă a returului sezonului regular.

Primul gol a fost reușit de islandezul Sigurjonsson, în minutul 65, din pasa lui Deac, același Deac care avea apoi să și închidă tabela în minutul 89.

A fost mai întâi o lovitură de cap precisă a nordicului din 6 metri, după o centrare parcă pusă cu mâna a decarului ceferist. Apoi, fostul jucător de la Schalke a securizat victoria pe final și a mai adus 3 puncte în contul formației lui Dan Petrescu.

Un redebut trist așadar pentru Eugen Trică, cel care nu a putut de pe bancă măcar să își încurce fosta formație la care a evoluat ani buni, și chiar și în Champions League.

Clujul se duce la 11 puncte avans față de FCSB, care are de jucat duminică acasă în fața celor de la FC Botoșani.

FCU Craiova: Mogoşanu - Paramatti, Kovacic, Gajic, Huyghebaert - Asamoah, Albu, Baeten - Sidibe, Cl. Bălan, Ondaan.

Rezerve: R. Popa, Negru, Buşu, V. Achim, Pop, Marquet, Raicea, Bauza, Compagno.

CFR Cluj: Hindrich - Manea, Graovac, A. Burcă, Camora - Bordeianu, Boateng, Deac - Omrani, Debeljuh, Sacko.

Rezerve: Letica, Fl. Ştefan, R. Bălan, Bouhenna, Culio, Sigurjonsson, Păun, Chipciu, Costache.

Arbitru: Istvan Kovacs.