Fed Cup: România este condusă de Italia cu 2-0 după prima zi

România este condusă de Italia cu 2-0 după prima zi a barajului de menținere în Grupa Mondială a Billie Jean King Cup, fosta Fed Cup.

Irina Bara și Mihaela Buzărnescu au fost învinse de Elisabetta Cocciaretto, respectiv Martina Trevisan, iar fetele noastre sunt obligate să câștige cele trei meciuri programate mâine, pentru a nu retrograda din Grupa Mondială.

În primul meci al zilei, Irina Bara (locul 132 WTA) a cedat ușor în fața Elisabettei Cocciaretto (locul 111 WTA).

Fără victorie în acest an, Irina a fost învinsă în două seturi, scor 1-6, 4-6, la capătul unui meci care a durat o oră și 29 de minute.

De partea cealaltă, Mihaela Buzărnescu (locul 137 WTA) a pierdut dramatic cu Martina Trevisan (locul 99 WTA).

Miki a fost învinsă în trei seturi după ce a avut două mingi de meci și a servit de două ori pentru a se impune.

Italianca a revenit însă și s-a impus cu 6-2, 2-6, 7-6 (5), după un joc care a durat mai bine de trei ore.

Programul de sâmbătă, în cazul în care nu vor exista schimbări:

de la ora 14:00

• Irina Bara - Martina Trevisan
  • Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto
  • Monica Niculescu/Gabriela Ruse - Giulia Gatto-Monticone/Jasmine Paolini

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea primelor meciuri din cadrul întâlnirii dintre România și Italia, contând pentru menținerea în Grupa Mondială a Billie Jean King Cup, fosta Fed Cup:

România - Italia 0-2

Mihaela Buzărnescu - Martina Trevisan 2-6, 6-2, 6-7 (5)

20:47 - Martina Trevisan se impune în tie-break cu 7-5 și câștiga un meci incredibil, de peste trei ore.

6-5 pentru Trevisan, care are o minge de meci;

5-3 pentru Trevisan, care urmează la serviciu;

3-3 după șase mingi;

2-1 pentru Miki după primele mingi din tie-break;

INFO: Miki are nevoie de intervenția fizioterapeutului pentru o problemă la piciorul drept.

20:31 - Miki își pierde din nou serviciul și vom avea tie-break.

INFO: Time-out medical solicitat de italiancă.

20:23 - Tenismena noastra reușește breakul după un game maraton și va servi din nou pentru câștigarea meciului.

20:10 - Miki irosește două mingi de meci și setul intră "în prelungiri".

20:03 - Break pentru Mihaela Buzărnescu, care va servi pentru câștigarea meciului.

19:53 - Rebreak Martina Trevisan.

19:45 - Miki face 4-3 după un nou break.

19:32 - Breakul cu numărul patru din tot atâtea game-uri disputate în setul decisiv și avem din nou egalitate.

19:27 - Trei breakuri consecutive în debutul setului trei.

19:23 - Rebreak Martina Trevisan.

19:17 - Sportiva noastră începe excelent setul decisiv, cu un break.

19:04 - Miki câștigă setul doi și trimite meciul în decisiv.

INFO: Time-out medical solicitat de Mihaela Buzărnescu pentru o problemă la piciorul stâng.

18:43 - Mihaela își consolidează breakul și domină acest set.

18:38 - Break la 0 pentru Mihaela Buzărnescu, care se distanțează la 3-0.

18:28 - Miki reușește breakul în debutul setului doi.

18:22 - Martina Trevisan reușește un nou break si câștigă primul set după 33 de minute.

18:13 - Mihaela are o minge de break, dar Trevisan revine și mai are nevoie de doar un game pentru a câștigat primul set.

18:07 - Break izbutit de jucătoarea din Italia.

17:49 - Miki salvează două mingi de break și egalează la 1.

ora 17:40 - A început meciul.

Vezi: România - Italia, în Fed Cup: Irina Bara explică înfrângerea din primul meci

INFO: Urmează meciul dintre Mihaela Buzărnescu (137 WTA) și Martina Trevisan (99 WTA).

Irina Bara - Elisabetta Cocciaretto 1-6, 4-6

17:10 - Elisabetta Cocciaretto se impune în două seturi și aduce primul punct Italiei, după o oră și 29 de minute.

17:04 - Break reușit de Cocciaretto, care va servi pentru a câștiga meciul.

16:50 - Italianca revine de la 0-3 și egalează scorul în acest set doi.

16:43 - Cocciaretto recuperează breakul.

16:34 - Irina salvează două mingi de break și se desprinde apoi la 3-0.

16:28 - Break izbutit de Irina Bara.

16:21 - Irina câștigă primul game din setul doi, arătând ceva mai multă agresivitate.

16:15 - Elisabetta Cocciaretto își adjudecă fără emoții primul set.

16:11 - Un nou break reușit de Cocciaretto, iar aceasta va servi pentru câștigarea primului set.

INFO: Irina Bara are cinci înfrângeri din tot atâtea meciuri disputate în acest sezon în circuitul WTA.

16:06 - Game alb izbutit de Cocciaretto, care se distanțează la 4-1 și pare că se află la controlul jocului.

16:03 - Italianca profită de cea de-a cincea minge de break și conduce cu 3-1 în primul set.

ora 15:40 - A început primul meci din cadrul întâlnirii România - Italia.

INFO: Vineri sunt programate meciurile:

Irina Bara (132 WTA) - Elisabetta Cocciaretto (111 WTA)

Mihaela Buzărnescu (137 WTA) - Martina Trevisan (99 WTA)

Întâlnirea de la Cluj-Napoca va fi televizată de Digi Sport 2.

Sâmbătă, de la ora 14, ar trebui să se întâlnească Irina Bara - Martina Trevisan și Mihaela Buzărnescu - Elisabetta Cocciaretto, la simplu, respectiv perechile Monica Niculescu și Gabi Ruse, pentru România, și Giulia Gatto-Monticone și Jasmine Paolini, pentru Italia, la dublu.

Întâlnirea dintre România şi Italia va consemna debutul Monicăi Niculescu în calitate de căpitan al echipei noastre, în locul lui Florin Segărceanu.