Arsenal trece de Liverpool în Supercupa Angliei (Video)

Arsenal a trecut de Liverpool în Supercupa Angliei la loviturile de departajare, iar tunarii obțin astfel al doilea trofeu într-o lună după ce au câștigat și Cupa Angliei la capătul unei finale cu Chelsea.

S-au jucat doar 90 de minute timp regulamentar, iar scorul a fost 1-1, după ce Aubameyang a deschis scorul în minutul 12, la capătul unei pase venite de la Saka, în timp ce Liverpool egalase prin japonezul Minamino.

Liverpool a ajuns la un acord cu Thiago Alcantara - presă

A fost 5-4 la loviturile de la punctul cu var pentru Arsenal, care nu a ratat deloc, marcând prin Nelson, Niles, Soares, Luiz și Aubameyang. Pentru Liverpool singurul care a ratat a fost tânărul Brewster (20 de ani), a treia lovitură. Au marcat Salah, Fabinho, Minamino și Jones.

Echipe de start:

Arsenal: Martinez - Bellerin, Luiz, Holding, Tierney - Maitland-Niles, Elneny, Xhaka - Saka, Nketiah, Aubameyang.

Liverpool: Alisson - Williams, Van Dijk, Gomez, Robertson - Fabinho, Milner, Wijnaldum - Mane, Salah, Firmino.

Arbitru: Andre Marriner.