Surpriză la US Open: Coco Gauff, deținătoarea trofeului, eliminată în optimile de finală

Surpriză la US Open: Coco Gauff, deținătoarea trofeului, eliminată în optimile de finală
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în optimile de finală ale turneului US Open, fiind învinsă în trei seturi, 6-3, 4-6, 6-3, de compatrioata sa Emma Navarro, duminică la New York.

Gauff (20 ani), numărul 3 mondial şi favorita publicului de la Flushing Meadows, a comis 19 duble greşeli şi 60 de erori neforţate pe parcursul jocului cu Navarro, cap de serie numărul 13.

Ea părăseşte astfel competiţia la care a cucerit anul trecut primul său titlu de Mare Şem, şi singurul de până acum, după finală câştigată în faţa belarusei Arina Sabalenka.

Emma Navarro, în vârstă de 23 de ani, o va înfrunta în turul următor pe spaniola Paula Badosa, care s-a impus la rândul ei, cu 6-1, 6-2, în faţa chinezoaicei Yafan Wang, pentru a accese în premieră în sferturi la US Open, un nivel pe care nu l-a mai atins în Marele Şlem din 2021.

Finalista ediţiei trecute, Arina Sabalenka, s-a calificat duminică în sferturile de finală după o victorie facilă, cu 6-2, 6-4, în faţa belgiencei Elise Mertens, iar următoarea sa adversară va fi campioana olimpică en titre, Qinwen Zheng.

Rezultate - optimi de finală:

Paula Badosa (Spania/N.26) - Wang Yafan (China) 6-1, 6-2
Emma Navarro (SUA/N.13) - Coco Gauff (SUA/N.3) 6-3, 4-6, 6-3
Arina Sabalenka (Belarus/N.2) - Elise Mertens (Belgia/N.33) 6-2, 6-4
Qinwen Zheng (China/N.7) - Donna Vekic (Croaţia/N.24) 7-6 (7/2), 4-6, 6-2.


Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri din tenis!