Superliga: Sepsi aduce prima înfrângere din acest sezon celor de la Hermannstadt

Sepsi OSK a învins în deplasarea de la AFC Hermannstadt, scor 2-1, în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 12 din sezonul competițional 2022/2023.

Covăsnenii au învins pe final, în ultimul sfert de oră, cu goluri marcate de Ciobotariu și Safranko, minutele 75 și 86. Sibiul marcase la început un gol fabulos prin Daniel Paraschiv, în minutul 36, printr-un șut de la circa 25 de metri, la vinclu, după două driblinguri la rând de mare finețe.

Safranko este fostul golgheter al lui OSK, omul despre care s-a discutat atât de mult în această vară că ar putea fi transferat la FCSB. Atacantul slovac a marcat azi golul decisiv cu capul de la prima bară, după un corner executat de pe partea dreaptă de oaspeți.

Este prima înfrângere din acest sezon pentru Hermannstadt, care rămâne pe 3 în campionat, cu 22 de puncte. Sepsi urcă până pe 5, loc de play-off, cu 19 lungimi.

Hermannstadt: Muţiu - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ - Mino, Biceanu - Balaure, Alhassan, Oroian - D. Paraschiv.
Rezerve: Uţiu, Antoche, Medina, Răuţă, Năstăsie, Petrescu, Popescu, Buhăcianu, Babic.
Sepsi: Niczuly - Radoslav, Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu - Rodriguez, Păun, Aganovic - Golofca, Rondon, I. Gheorghe.
Rezerve: Began, Ispas, Bălaşa, Matei, Ştefănescu, Achahbar, Tudorie, Safranko, Varga.

Arbitru: Radu Petrescu.