Medalie de argint pentru România, la Campionatele Mondiale de gimnastică

Sportiva română Gabriela Vănoagă a câştigat medalia de argint în finala de la bârnă, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică pentru juniori de la Antalya.

Vănoagă, intrată în finală cu a patra notă din calificări (12,866), a luat argintul cu 12,833. Medalia de aur a fost câştigată de chinezoaica Hanyue Yu, cu 13,133, în timp ce Cristella Brunetti-Burns (Canada) a luat bronzul, cu 12,600.

Alexia Gabriela Vinoaga - silver medalist on FX EF 2022 Nationals of Romania/ RomGym

Aceasta este singura medalie obţinută de România la Mondialele de juniori din Antalya.

Echipa României (Alexia Gabriela Vănoagă, Crina Tudor, Anamaria Mihăescu și Alexandra Florea) s-a clasat pe locul 8 la Campionatele Mondiale de Juniori la gimnastică artistică din Turcia (Antalya) cu 97.964 puncte.

La senioare, Campionatele Europene de gimnastică vor avea loc tot în Antalya, Turcia, între 11 și 16 aprilie.

Gimnasta de 14 ani, antrenată de Carmen Traicu, a obţinut, ca şi în calificări, cea mai mare notă la execuţie (8.233). Alexia face parte din programul “Ţară, ţară, vrem campioane”, coordonat de Mariana Bitang şi de Octavian Bellu și finanțat de OMV Petrom.