Liverpool, învinsă cu 4-0

Liverpool, proaspăta campioană a Angliei la fotbal, a fost învinsă fără drept de apel,cu 4-0, pe terenul fostei deţinătoare a titlului, Manchester City, joi seara, în cadrul etapei a 32-a din Premier League.

Gazdele au deschis scorul în minutul 25, prin Kevin De Bruyne, care a transformat o lovitură de la 11 metri, iar apoi au mai marcat de două ori până la pauză, prin Raheem Sterling (35) şi Phil Foden (45). Scorul final a fost stabilit în repriza secundă, în urma autogolului lui Alex Oxlade-Chamberlain (66).

De menţionat că, de la instalarea lui Juergen Klopp în postul de antrenor al lui Liverpool, "cormoranii" nu au fost conduşi niciodată cu o diferenţă de trei goluri la pauză. Ultima oară când s-a întâmplat acest lucru a fost în mai 2015, cu ocazia meciului pierdut cu 1-6 în faţa lui Stoke City (0-5 la pauză).

Chiar dacă eşecul suferit joi de Liverpool nu mai are nicio influenţă asupra ierarhiei finale a primei ligi engleze, rezultatul demonstrează că diferenţa "reală" dintre cele două rivale nu este nici pe de parte de 20 de puncte, aşa cum arată clasamentul în acest moment.

Rezultate:

Sâmbătă
Aston Villa - Wolverhampton 0-1
A marcat: Dendoncker (62).

Duminică
Watford - Southampton 1-3
Au marcat: Bednarek (80 - autogol), respectiv Ings (16, 70), Ward-Prowse (82).

Luni
Crystal Palace - Burnley 0-1
A marcat: Mee (62).

Marţi
Brighton - Manchester United 0-3
Au marcat: Greenwood (16), B. Fernandes (29, 50).

Miercuri
Bournemouth - Newcastle United 1-4
Au marcat: Gosling (90+4), respectiv Gayle (5), Longstaff (30), Almiron (57), Lazaro (77).

Arsenal Londra - Norwich City 4-0
Au marcat: Aubameyang (33, 67), Xhaka (37), Cédric Soares (81).

Everton - Leicester City 2-1
Au marcat: Richarlison (10), Sigurdsson (16 - penalty), respectiv Iheanacho (51).

West Ham United - Cheslea Londra 3-2
Au marcat: Soucek (45+3), Antonio (51), Yarmolenko (89), respectiv Willian (42 - penalty, 72).

Joi
Sheffield United - Tottenham Hotspur 3-1
Au marcat: Berge (31), Mousset (69), McBurnie (84), respectiv Kane (90).

Manchester City - FC Liverpool 4-0
Au marcat: De Bruyne (25 - penalty), Sterling (35), Foden (45), Oxlade-Chamberlain (66 - autogol).