Preliminarii EURO 2024: România obține un egal miraculos cu Elveția

Echipa națională a României a terminat la egalitate cu Elveția, scor 2-2, într-un meci din Grupa I a preliminariilor pentru EURO 2024, după o revenire miraculoasă pe final care a șters impresia unei prime reprize de coșmar.

Formația antrenată de Edi Iordănescu a intrat pe teren cu un sistem ultradefensiv, iar elvețienii au dominat încă din primele secunde. „Tricolorii” au avut nevoie de 9 minute pentru a trece de centrul terenului și de 18 minute pentru a produce prima fază de atac.

În schimb, Elveția a avut ocazie după ocazie, iar deschiderea scorului a venit firesc în minutul 28, când Amdouni a profitat de o gafă de marcaj a lui Drăgușin și a deschis scorul.

Tot Amdouni a făcut 2-0 în minutul 41, după o pasă excelentă a lui Shaqiri care a prins echipa noastră pe contraatac. În prima repriză, elvețienii au avut o posesie de peste 70%, iar echipa noastră a trecut rar de centrul terenului.

În partea secundă, elvețienii nu au mai forțat, iar România a putut specula relaxarea adversarilor.

Primul gol a venit la prima ocazie de a marca, în minutul 89, când Mihăilă a reluat superb din prima. Apoi, în prelungirile meciului, Mihăilă a fost găsit excelent de Moruțan și a adus un punct nesperat, după ce și elvețienii au dat mingea în transversală în minutul 90+7.

În celelalte meciuri din grupa României, Belarus a învins Kosovo cu 2-1, iar Israel a trecut de Andorra cu 2-1.

Clasamentul grupei I este următorul: 1. Elveția 10 puncte, 2. România 8 puncte, 3. Israel 7 puncte, 4. Belarus 3 puncte, 5. Kosovo 3 puncte, 6. Andorra 1 punct.

ELVEȚIA - ROMÂNIA 2-2
90+9 - Final de meci

90+7 - Bară pentru Elveția!

90+1 - GOL ROMÂNIA!!! Mihăilă scapă pe contraatac și marchează cu un șut pe jos!

89 - GOL ROMÂNIA! Mihăilă reia superb din prima și reduce scorul cu un șut imparabil!

84 - Schimbare România: Cicâldău intră în locul lui Screciu.

81 - Penalti acordat pentru Elveția după o intrare imprudentă a lui Manea! Decizia e anulată la VAR!

77 - Mihăilă trage din afara careului în blocaj.

73 - Schimbări România: Pușcaș și Olaru intră în locul lui Alibec și Sorescu.

69 - Shaqiri trage din marginea careului în brațele portarului.

59 - Schimbare Elveția: Seferovic intră în locul lui Amdouni.

56 - Schimbare România: Mihăilă și Moruțan intră în locul lui Hagi și Coman.

46 - Elveția e aproape de 3-0, dar Shaqiri ratează din fața porții.

46 - S-a reluat meciul!

45 - Pauză!

45 - Sorescu vede cartonașul galben.

44 - Elveția e din nou aproape de gol, dar Amdouni trage milimetric alături! Elvețienii se distrează cu noi!

41 - GOL ELVEȚIA! Amdouni scapă pe contraatac și face 2-0

40 - Akanji vede cartonașul galben.

37 - Alibec nu mai rezistă pe teren. Le face semne disperate colegilor să iasă din propriul careu și să joace fotbal. Posesia este 74-26% pentru Elveția!!!

35 - Ianis Hagi pierde o minge care ajunge la Amdouni, iar acesta trage milimetric pe lângă.

30 - Burcă trage slab din marginea careului în brațele portarului.

28 - GOL ELVEȚIA! Amdouni deschide scorul după o centrare din stânga cu o reluare simplă din fața porții!

26 - Ianis Hagi vede cartonașul galben.

23 - Fernandes vede cartonașul galben.

19 - Elveția e aproape de gol, dar lovitura de cap trimisă de Vargas se duce puțin alături.

18 - Primul atac al echipei noastre, dar centrarea lui Manea e imprecisă.

11 - După 11 minute, România a trecut de centrul terenului o singură dată.

7 - Moldovan intervine bine și îl blochează pe Amdouni. "E absolut umilitor începutul ăsta!", exclamă Emil Grădinescu. România nu trece de centrul terenului.

6 - Moldovan boxează la o lovitură liberă bătută de Shaqiri.

4 - Elvețienii s-au instalat în jumătatea României încă din start.

Elveția: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez - Fernandes, Zakaria, Xhaka, Freuler - Shaqiri, Amdouni, Vargas
Rezerve: Mvogo, Kobel - Garcia, Seferovic, Steffen, Zuber, Sow, Bislimi, Zesiger, Zeqiri, Aebischer, Schar
Selecționer: Murat Yakin

România:  12. Moldovan – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 15. Burcă, 3. Drăgușin, 23. Sorescu – 11. Hagi, 22. Screciu, 10. Stanciu-cpt., 19. Coman – 7. Alibec
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Țicu, 6. Băluță, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă, 14. M. Marin, 17. Rus, 18. Olaru, 20. Man, 21. Moruțan

Înaintea acestui meci, Elveția este pe primul loc, cu 9 puncte, iar România este pe locul 2, cu 7 puncte.