EURO 2020: Elveția elimină campioana mondială Franța la București după un meci de poveste

Elveția s-a calificat în sferturile de finală de la EURO 2020 după ce a învins Franța, scor 5-4 la loviturile de departajare (3-3 în timpul regulamentar), pe Arena Națională din București.

Într-o atmosferă superbă, Franța și Elveția au oferit un meci pe măsura așteptărilor. A fost probabil cel mai frumos meci de la EURO 2020, încheiat după un penalti ratat de Kylian Mbappe.

Chiar dacă a pornit cu șansa a doua, Elveția a dat totul și a făcut un meci excelent, reușind să trimită acasă campioana mondială în meciul de la București.

Drept dovadă, Elveția a deschis scorul în minutul 15, prin Seferovic, după o lovitură de cap.

Elveția a avut șansa să facă 2-0 în startul părții secunde, însă Lloris a apărat excelent șutul lui Rodriguez.

Acest moment i-a trezit pe francezi, care apoi au reușit să treacă în avantaj. Karim Benzema a adus egalarea în minutul 57 și tot el a marcat două minute mai târziu, după o fază superbă.

Golul de 3-1, reușit de Paul Pogba în minutul 75, a fost și el o adevărată bijuterie, un șut din afara careului.

Elvețienii au revenit în joc în minutul 81 după golul lui Seferovic. Ei au crezut până la final, iar egalarea a venit în minutul 90, prin Gavranovic, care a șutat necruțător din marginea careului.

Francezii au fost aproape de un 4-3 nebun, însă șutul lui Coman la ultima fază s-a dus în bara transversală. Meciul a ajuns așadar în prelungiri, iar apoi la loviturile de departajare.

S-a mers cap la cap până la al 10-lea penalti, ratat de Kylian Mpappe.

Elveția va întâlni Spania în sferturile de finală, într-un meci programat pe 2 iulie, la Sankt Petersburg, de la ora 22:00.

Screenshot_11-1

FRANȚA - ELVEȚIA 3-3 (Benzema '57, '59, Pogba '75 / Seferovic '15, 81, Gavranovic '90)

Scorul la loviturile de departajare: 4-5

4-5: Mbappe ratează!!! Franța e eliminată!! Elveția e în sferturi!!!

4-5: Mehmedi nu are emoții și Elveția conduce.

4-4: Kimpembe marchează cu un șut puternic!

3-4: Vargas marchează cu emoții pentru elvețieni! Lloris atinge mingea!

3-3: Thuram marchează pentru francezi.

2-3: Akanji nu are emoții și face 3-2 pentru Elveția.

2-2: Giroud punctează sigur pentru francezi.

1-2: Schar înscrie fără emoții pentru elvețieni.

1-1: Pogba marchează pentru francezi.

0-1: Gavranovic marchează pentru elvețieni.

120 - Final de meci! Vom avea lovituri de departajare!

120 - Xhaka trage din lovitură liberă peste poartă!

118 - Nu se mai joacă mare lucru, se așteaptă loviturile de departajare.

112 - Thuram intră în locul lui Coman.

110 - Mbappe ratează din nou, de această dată din careu!

110 - Mbappe trage pe jos din marginea careului, dar mingea se duce alături de bară.

105 - Se reia jocul!

105 - Se termină prima repriză de prelungiri.

104 - Mehmedi trage pe lângă poartă din marginea careului.

100 - Se fac valuri în tribune. Atmosfera e superbă. Se strigă România, România!

94 - Pavard primește în careu, dar șutul său e scos în corner!

94 - Giroud intră în locul lui Benzema.

91 - Pavard vede cartonașul galben.

90 - Se reia jocul!

90+4 - Finalul timpului regulamentar! Urmează prelungirile!

90+4 - Ce ocazie!!! Coman preia bine în careu, dar trage în transversală!

90 - 4 minute suplimentare.

90 - GOL ELVEȚIA!!! Gavranovic egalează cu un șut superb din marginea careului!

85 - Gavranovic marchează pentru elvețieni, dar reușita e anulată pentru ofsaid.

81 - GOL ELVEȚIA!!! Seferovic marchează iar cu o lovitură de cap!

75 - GOL FRANȚA!!! Pogba marchează cu un șut magnific de la 25 de metri direct în vinclu!!!

73 - Schimbări Elveția: Gavranovic și Mbabu intră în locul lui Shaqiri și Widmer.

70 - Pogba trage din marginea careului, mingea e deviată în corner.

65 - Francezii au făcut un pas în spate după golul de 2-1. Posesia e a elvețienilor.

59 - GOL FRANȚA!!! Benzema face 2-1 după o combinație superbă în careul advers!

57 - GOL FRANȚA!!! Benzema egalează cu un șut din interiorul careului pe lângă portar!

56 - Mbappe trage periculos, dar mingea se duce puțin pe lângă!

55 - Rodriguez ratează penaltiul! Lloris ghicește colțul și apără!

53 - Penalti pentru Elveția după o intrare pe linia careului asupra lui Zuber!

50 - Embolo pătrunde periculos în careu, dar centrarea sa e imprecisă.

47 - Griezmann trage din afara careului, mingea se duce pe lângă poartă.

46 - Se reia jocul!

Schimbare Franța: Coman intră în locul lui Lenglet.

45+2 - Pauză!

45 - 2 minute suplimentare.

37 - Un fan francez a intrat pe teren. Este oprit de stewarzi.

Screenshot_9-3
Screenshot_8-2

33 - Elvedi vede și el cartonașul galben.

30 - Varane vede cartonașul galben.

29 - Rabiot șutează puternic, insă mingea trece alături de poartă.

26 - Mbappe trage puternic din marginea careului, mingea se duce alături.

22 - Franța are posesia, dar elvețienii se apără foarte bine.

15 - GOL ELVEȚIA!!! Seferovic deschide scorul cu o lovitură de cap din 8 metri după o centrare din partea stângă!

10 - Centrare bună în careul francezilor, dar Seferovic nu plonjează spre minge.

6 - Franța a început în atac confruntarea de pe Arena Națională!

1 - Varane trimite cu capul peste după un corner.

Franța: Lloris, Varane, Lenglet, Kimpembe, Pavard, Pogba, Kante, Rabiot, Griezmann, Benzema, Mbappe.

Rezerve: Lemar, Giroud, Tolisso, Zouma, Mandanda, Sissoko, Coman, Lucas, Ben Yedder, Maignan, Dubois, Thuram.

Elveția: Sommer, Elvedi, Akanji, Rodriguez, Widmer, Freuler, Xhaka, Zuber, Shaqiri, Seferovic, Embolo.

Rezerve: Mbabu, Zakaria, Vargas, Mvogo, Sow, Fassnacht, Benito, Mehmedi, Gavranovic, Fernandes, Kobel, Schar.