Universitatea Craiova, cu un pas în finala Cupei României

Universitatea Craiova a câștigat la scor prima manșă a semifinalei Cupei României cu ACS Viitorul Târgu Jiu.

Vicecampioana României s-a impus pe teren propriu cu 3-0.

Bic a deschis scorul în minutul 9, în urma unui corner executat de Nistor.

Alexandru Tudorie, introdus pe teren la pauză, a marcat în minutul 46, cu o reluare din câțiva metri.

Scorul final a fost stabilit de Fedele, în minutul 85, cu un șut de la marginea careului.

Manșa secundă va avea loc la jumătatea lunii mai.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Papp, Bălașa, Bancu - Nistor, Bic, Cicâldău - Cîmpanu, Koljic, Baiaram.

Viitorul Târgu Jiu: Bodea - Buleică, Băican, Misaras, Dragu - Mitrică, Țegle, Cioiu, Prejmerean, Paraschiv - Gîrbiță.

În cealaltă semifinală, Astra Giurgiu a învins-o pe Dinamo București cu 1-0, în manșa tur.

Anul trecut, Cupa României a fost câștigată de FCSB.