Liga 1: Dinamo a fost umilită la Botoșani

FC Botoșani a umilit-o pe Dinamo București în ultima partidă a zilei de duminică din Liga 1, scor 4-0, în etapa cu numărul 18 a sezonului competițional 2020/2021.

Keyta a fost fără discuție omul acestei partide, cu două goluri și o pasă de gol, în minutele 1 și 35, ultimul din penalti, plus pasa decisivă pentru Ongenda în minutul 23. Haruț, cel care pentru o noapte a fost jucătorul lui FCSB, a închis tabela la 4-0 în minutul 64.

GOOOL! Botoșani - Dinamo 1-0. Keyta înscrie în secunda 53

Practic, Botoșaniul a început de la 1-0, golul din minutul 1 al lui Keyta venind după o gafă de proporții a tânărului portar Eșanu.

Per total, un meci clar dominat de moldavi, care acum se apropie de play-off, fiind pe 7, cu 24 de puncte, la doar două lungimi în spatele lui Clinceni.

Dinamo continuă criza și are două înfrângeri la rând, fiind pe 11 cu 19 lungimi.

Gică Hagi vrea să modifice o regulă importantă din fotbal

Un meci în care Dinamo a părut aceeași echipă lipsită de vlagă și de idei, precum în meciul de acasă cu Chindia din runda trecută. Pentru dinamoviști urmează în curând dubla cu FCSB, campionat - Cupă, de pe 3 și 10 februarie.

FC Botoşani: Hankic - Patache, Haruţ, Şeroni, Ţigănaşu - Ongenda, J. Rodriguez, E. Papa - Al. Caia, Al Mawas, Keyta.

Dinamo: Eşanu - Sorescu, Bejan, Ehmann, A. Radu - Creţu, Răuţă, Achim, Fabbrini - Blejdea, Gueye.

Arbitru: I.Kovacs.

Liga 1: Gaz Metan trece la limită de Poli Iași, ultima clasată din România

Tragedie în fotbalul din Brazilia. Un avion cu patru jucători s-a prăbușit: "Nu au existat supravieţuitori"

Vânătoarea de vaccin. Cum a ajuns Bolintin-Vale atât de căutat de bucureșteni?