Jocurile Olimpice 2024: Jaqueline Cristian, victorie fantastică împotriva franțuzoaicei Caroline Garcia

Jaqueline Cristian (61 WTA) s-a calificat, sâmbătă, în turul doi la proba de simplu a turneului olimpic de tenis, la Jocurile Olimpice 2024.

Cristian a învins-o pe una dintre favoritele locale, Caroline Garcia (25 WTA), după o revenire de senzație. Românca s-a impus, scor 5-7, 6-3, 6-4, în două ore și 35 de minute de joc.

Garcia a condus pe tabelă după primul set, însă Jaqueline Cristian a reușit să revină și să se impună la Paris, pe zgura de la Roland Garros.

În turul doi, Jaqueline o va înfrunta pe câştigătoarea meciului Naomi Osaka (Japonia) – Angelique Kerber (Germania).

Jaqueline Cristian va juca în turneul olimpic de la JO 2024 și la dublu, alături de Ana Bogdan, împotriva perechii japoneze Shuko Aoyama/Eni Shibahara.

Românca trebuia să joace iniţial cu Elena Rybakina (4 WTA), dar aceasta a declarat forfait şi Garcia, cap de serie numărul 17, a înlocuit-o.