Ana Bogdan și Irina Begu, eliminate în primul tur la Jocurile Olimpice 2024

Ana Bogdan și Irina Begu au fost eliminate, sâmbătă, în primul tur al turneului olimpic de tenis.

Bogdan (96 WTA) a fost învinsă de Jasmine Paolini (5 WTA), scor 5-7, 3-6, după o oră și 41 de minute de joc. Ana Bogdan a avut 4-1 în primul set, pe care l-a pierdut până la urmă în fața italiencei Paolini, apoi a cedat și în setul secund fără să pună prea mari probleme.

Ana Bogdan va juca şi la dublu feminin, alături de Jaqueline Cristian, adversarele din primul tur fiind japonezele Shuko Aoyama/Eni Shibahara.

De partea cealaltă, Irina Begu (136 WTA) a pierdut în fața liderului mondial, Iga Swiatek, scor 2-6, 5-7, după o oră și 46 de minute de joc. Begu a condus cu 5-3 în setul secund și a părut că poate reveni și să câștige actul secund, însă în cele din urmă Swiatek s-a impus.

La simplu, Jaqueline Cristian va juca, la rândul său, sâmbătă, în turneul olimpic de tenis cu Caroline Garcia.