Handbal: Dinamo s-a calificat în semifinalele European League

CS Dinamo Bucureşti a reuşit o calificare spectaculoasă în semifinalele competiţiei masculine de handbal EHF European League, după ce a învins în deplasare cu echipa daneză Skjern Handbold, cu scorul de 38-34 (20-12), marţi seara, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Dinamo câştigase şi prima manşă, de la Bucureşti, cu 28-27.

Campioana României a făcut o primă repriză de excepţie şi conducea la pauză cu 20-12. Danezii au jucat mai bine după pauză şi au reuşit să se apropie pe tabelă, dar nu la mai puţin de trei goluri (33-36), Dinamo impunându-se cu 38-34. Dinamo a reuşit să reziste în partea secundă deşi a pierdut cel mai bun apărător al său, Robert Militaru fiind descalificat în min. 19.

Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au marcat Ante Kuduz 8 goluri, Luca Cindric 7, Lazar Kukic 7, Călin Dedu 4, Miklos Rosta 3, Andrii Akimenko 3, Nicuşor Negru 2, Stanislav Kasparek 2, Viaceslav Bohan 1, Alin Zein 1.

Portarul Vladimir Cupara a încheiat cu 11 intervenţii (28,21%).

Golurile gazdelor au fost înscrise de Noah Theo Anthony Gaudin 10, Viktor Siersbaek Bergholt 4, Lasse Reinhold Mikkelsen 4, Emil Siersbaek Bergholt 3, Joaquim Rebelo Vila Nova Nazare 3, Jakob Rasmussen 3, Rene Aas Jansen Rasmussen 3, Senjamin Buric 2, Mads Bjergfelt 2.

Christoffer Hoffmann Bonde a avut 9 intervenţii (24,32%), iar Tim Legaard Duus Winkler 2 (22,22%).

Meciul a fost arbitrat de austriecii Denis Bolic şi Christoph Hurich, iar delegat EHF a fost suedezul Henrik Maekinen.

Turneul Final Four al EHF European League va avea loc pe 25 şi 26 mai, la Hamburg.