EURO 2024: Germania salvează în prelungiri locul 1 din grupa A, cu o remiză în fața Elveției

Germania și Elveția au terminat la egalitate, scor 1-1 în ultima etapă a fazei grupelor, în grupa A, nemții salvând in extremis în prelungiri locul 1 la capătul acestei prime faze a competiției de la ei de acasă.

Golurile au fost marcate de Ndoye în minutul 30 și de Fullkrug, starul lui Borussia Dortmund, în minutul 91.

Prima parte de la Frankfurt, stadionul pe care va juca și România peste câteva zile meciul decisiv cu Slovacia, miercuri de la 19 mai exact, s-a terminat cu un scor surprinzător, deși Germania era aceea care avea să deschidă scorul. Andrich a punctat cu un șut de la distanță înșelător în minutul 17, Sommer a gafat ca un copil, însă la faza imediat anterioară, decarul Musiala făcuse fault în atac, iar centralul Orsato a văzut asta la vizionarea VAR.

Elvețienii au știut să fie pragmatici și în minutul 30 au marcat prin puștiul Ndoye, centrare de pe flancul stâng Freuler, reluare perfectă din careul mic, faza a fost suspectă de offside, dar după aceeași vizionare VAR lucrurile s-au liniștit și Țara Cantoanelor lua locul 1 în grupă țării gazdă.

Elveția se putea desprinde chiar pe final de meci la 2-0, prin același Ndoye, dar aici VAR-ul a intervenit împotriva naționalei helvete.

Dar cum nemții nu sunt învinși decât atunci când îi vezi ieșind pe poarta autocarului, Germania a egalat în minutele de prelungiri, cap perfect Fullkrug, introdus de Nagelsmann pe final, centrare superbă pe cap a lui Raum, și el nou-intrat.

Germania termină pe primul loc în grupă, cu 7 puncte, urmată fiind de Elveția cu 5, ambele urmând să meargă în optimi de finală, nemții urmând să joace pe 29 iunie la Dortmund cu locul 2 din grupa C. Elvețienii vor da piept în aceeași zi, dar la Berlin cu locul 2 din grupa B, cel mai probabil Italia.

Echipe de start:

Elveția: Sommer - Schar, Akanji, R. Rodriguez - Widmer, Freuler, Xhaka, Aebischer - Ndoye, Embolo, Rieder.
Selecționer: Murat Yakin.

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt - Andrich, Kroos - Musiala, Gundogan, Wirtz - Havertz.
Selecționer: Julian Nagelsmann.

Stadion: Frankfurt Arena.
Arbitru: Daniele Orsato (Italia).