Dunărea Brăila a câştigat în Franţa, în EHF European League

HC Dunărea Brăila a învins echipa franceză Fleury Loiret Handball, cu scorul de 31-25 (17-12), duminică, la Orleans, în Grupa D a competiţiei feminine de handbal EHF European League.

Dunărea, care în tur s-a impus cu 29-27, a controlat întregul joc, cu excepţia primelor cinci minute.

Formaţia brăileană conducea la pauză cu 17-12, după ce a avut şi avantaj de şase goluri în prima repriză. În partea secundă, ecartul maxim a fost de opt goluri, 25-17 şi 28-20, Dunărea câştigând în cele din urmă cu 31-25.

Pentru echipa antrenată de croatul Neven Hrupec au înscris Aneta Udriştioiu 7 goluri, Elena Dache 6, Jovana Sazdovska 6, Alina Czeczi 3, Bojana Milic 3, Maria Kanaval 2, Marina Dmitrovic 2, Tamires Morena Lima de Araujo 1, Nicoleta Safta 1. Elena Şerban a apărat 11 şuturi (procentaj 35%).

Golurile formaţiei din Hexagon au fost reuşite de Oriane Ondono 6, Isabel Guialo 4, Sarah Bouktit 4, Suzanne Wajoka 3, Alexandra Lacrabere 5, Marijeta Vidak 1, Melina Peillon 1, Cassidy Chambonnier 1. Gabriela Goncalves Dias Moreschi a făcut 13 parade în poarta gazdelor (34%).

Meciul a fost arbitrat de olandezul Yves Schols şi de belgianul Stephen Martens, iar delegat EHF a fost francezul Thierry Botti.

Duel de foc între CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea în optimile Ligii Campionilor la handbal

Vineri, Kuban a fost învinsă de Siofok KC cu 31-25, la Krasnodar.

Siofok KC conduce în clasament, cu 9 puncte, urmată de Kuban, 6 puncte, Dunărea Brăila, 5 puncte, Fleury Loiret Handball, 0 puncte.

Pentru a se califica în sferturi, Dunărea are nevoie de o victorie cu Kuban, în ultima etapă, pe 20 februarie, la Brăila. În tur scorul a fost egal, 25-25.

Răzvan Lucescu a fost învins de trupa lui Budescu, ultima clasată din Arabia Saudită

Cum explică Iga Swiatek înfrângerea din partida cu Simona Halep: Nu am putut să dau nicio replică