Cum explică Iga Swiatek înfrângerea din partida cu Simona Halep: Nu am putut să dau nicio replică

Tânăra poloneză de 19 ani Iga Swiatek a încercat să puncteze într-o conferință de presă motivele care au dus la înfrângerea cu Simona Halep din optimile de la Australian Open.

Iga, campioană la Roland Garros, a început bine și a câștigat primul set cu 6-3. Le-a pierdut pe următoarele două, 1-6, 4-6, luandu-și adio de la Melbourne Park.

Simona Halep scrie o nouă filă în cartea de istorie a tenisului, după victoria cu Swiatek

”Sunt puţin dezamăgită. Primul set a mers bine, chiar dacă nu ca la Paris. Şi-a schimbat tactica, a folosit mai mult top spin şi nu am putut să mă adaptez. Am pierdut energie şi nu am mai putut da replica. Ăsta este tenisul. Loviturile ei au fost mai puternice decât la Paris, a scos mai multe mingi din defensivă. În setul doi am greşit mult”, a punctat Swiatek la conferința oficială de după joc.

Iga Swiatek: "She played great" press conference (4R) | Australian Open 2021

Swiatek a câștigat Roland Garros 2020 după ce o eliminase dur pe Halep tot în optimi, scor 6-1, 6-2.

Poloneza şi-a asigurat un cec de 320.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA.

Cum stă Simona Halep la capitolul întâlniri directe cu Serena Williams. Cele două au jucat o optime de finală recent la Melbourne (Video)

Presa internațională, la picioarele Simonei Halep, după calificarea în sferturile turneului de la Antipozi