Cum stă Simona Halep la capitolul întâlniri directe cu Serena Williams. Cele două au jucat o optime de finală recent la Melbourne (Video)

Serena Williams va fi viitoarea adversară a Simonei Halep la Australian Open, în faza sferturilor de finală, meci care va avea loc pe 16 februarie, la o oră ce va fi ulterior anunțată de organizatori.

Cele două au ajuns aici după două înfruntări în trei seturi în optimi. Halep a dispus de Iga Swiatek cu 3-6, 6-1, 6-4, în timp ce multipla campioană americană a învins-o pe Aryna Sabalenka, scor 6-4, 2-6, 6-4, după două ore și 11 minute de joc.

Simona și Williams au o lungă istorie de confruntări directe, unele mai spectaculoase decât celelalte.

Au fost 12 partide directe, dar la un meci, cel de la Indian Wells 2015, partida nu s-a disputat, după ce Serena a declarat forfait. Simona are două victorii, una la Wimbledon în finala de acum 2 ani și una în grupele Turneului Campioanelor din 2014, 6-0, 6-2!

Simona Halep vs Serena Williams | Australian Open 2019 R4 Highlights

Va fi al doilea meci între cele două la Melbourne, după optimea de finală din 2019, câștigată de Serena, de 23 de ori campioană de Mare Șlem, în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-4, Halep fiind însă lidera mondială WTA la acea vreme.

Iată mai jos lista completă a tuturor partidelor Halep - Williams, din circuitul WTA:

Simona Halep – Serena Williams (Wimbledon 2011 – 6-3, 2-6, 1-6)
Simona Halep – Serena Williams (Roma 2013 - 3-6, 0-6)
Simona Halep – Serena Williams (Cincinnati 2013 - 0-6, 4-6)
Simona Halep – Serena Williams (Singapore, în grupele Turneului Campioanelor 2014 - 6-0, 6-2)
Simona Halep – Serena Williams (Singapore, finala Turneului Campioanelor 2014 -3-6, 0-6)
Simona Halep – Serena Williams (Indian Wells, 2015 – forfait Williams)
Simona Halep – Serena Williams (Miami 2015 - 2-6, 6-4, 5-7)
Simona Halep – Serena Williams (Cincinnati, 2015 – 3-6, 6-7)
Simona Halep – Serena Williams (Indian Wells, 2016 – 4-6, 3-6)
Simona Halep – Serena Williams (US Open, 2016, 2-6, 6-4, 3-6)
Simona Halep – Serena Williams (Australian Open, 2015 – 1-6, 6-4, 4-6)
Simona Halep – Serena Williams (Wimbledon, 2019 – 6-2,6-2)

Presa internațională, la picioarele Simonei Halep, după calificarea în sferturile turneului de la Antipozi

Simona Halep scrie o nouă filă în cartea de istorie a tenisului, după victoria cu Swiatek

Serena Williams o învinge pe Aryna Sabalenka și o poate întâlni pe Simona Halep în sferturile de la Australian Open

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!