Serena Williams o învinge pe Aryna Sabalenka și o poate întâlni pe Simona Halep în sferturile de la Australian Open

Serena Williams a trecut de Aryna Sabalenka în optimile de finală de la Australian Open după un duel extrem de dur și de echilibrat și poate juca în fața Simonei Halep în faza următoare.

Marea campioană americană a trecut în trei seturi de Sabalenka, locul 7 mondial WTA, scor 6-4, 2-6, 6-4, după două ore și 11 minute de joc.

Favorită 10 la Antipozi, de șapte ori campioană la Melbourne, Serena s-a descurcat în fața jocului atât de aspru al Sabalenkăi, cu lovituri atât de puternice. În setul decisiv, la 4-2, Serena a avut mingi de 5-2, însă sportiva bielorusă cumva a renăscut și a reușit egalarea pe tabelă la patru.

Williams a fost mai tare mental pe finalul de meci și a închis manșa la 6-4, mergând într-un alt sfert de finală de Mare Șlem dintr-o carieră uimitoare, la 39 de ani acum.

Serena va da piept în sferturi cu învingătoarea dintre Simona Halep și Iga Swiatek, meci LIVE pe SpotMedia.ro de la ora 10.

Ultima dată, Halep și Williams s-au întâlnit în finala de la Wimbledon de acum doi ani, câștigată clar de româncă, scor 6-2, 6-2.