Naomi Osaka trece de Garbine Muguruza într-un meci dramatic la Australian Open

Naomi Osaka a învins-o pe Garbine Muguruza într-unul dintre cele mai așteptate meciuri din optimile de finală de la Australian Open, de pe tabloul feminin.

Sportiva niponă, fostul lider mondial WTA, acum pe locul 3, a trecut de iberica ce anul trecut a disputat finala la Melbourne Park, în trei seturi, scor 4-6, 6-4, 7-5.

A fost un meci intens, de mare luptă, început mai bine de Muguruza, locul 14 mondial, care și-a adjudecat total meritat prima manșă, după 32 de minute.

A urmat un set în oglindă și ca scor, Osaka începând ușor-ușor să-și impună jocul, mai ales cu lovituri dure, puternice și precise de pe fundul terenului. În setul decisiv am avut parte de un carusel al emoțiilor, având în vedere că Muguruza a servit la 5-3 pentru meci și a ratat două șanse de joc!

Osaka a făcut patru game-uri la rând și a câștigat o partidă ce părea la un moment dat pierdută, avansând în sferturi, acolo unde va da piept cu Su-Wei Hsieh (Taipei), cea care tot în noaptea de sâmbătă spre duminică a trecut de Marketa Vondrousova, Cehia, scor 6-4, 6-2.

Reamintim faptul că duminică de la ora 10 are loc partida Simonei Halep din optimi, cu Iga Swiatek din Polonia, meci LIVE text pe SpotMedia.ro.

Miza financiară a meciului dintre Simona Halep și Iga Swiatek

Jucătoarea de care se teme Simona Halep, eliminată de la Australian Open după un meci dramatic

Organizatorii Australian Open au anunțat ziua și ora meciului dintre Simona Halep și Iga Swiatek