Simona Halep scrie o nouă filă în cartea de istorie a tenisului, după victoria cu Swiatek

Simona Halep a reușit o superbă calificare în sferturile de finală de la Australian Open, după o victorie în trei seturi la Iga Swiatek, nimeni alta decât cea care o distrugea în optimile recentului Roland Garros din 2020.

După ce a trecut de poloneză cu 3-6, 6-1, 6-4, Simona Halep a bifat o bornă incredibilă în tenisul feminin mondial.

Prima reacție a Simonei Halep după calificarea în sferturile Australian Open

Și anume, ea are în acest moment 100 de victorii bifate în turneele de Grand Slam, plus 38 de înfrângeri e drept, cele mai multe dintre succese venind pe zgura de la Roland Garros, 31.

Halep vs Stephens 2018 Women's final | Roland-Garros Classic Match

Sunt doar 8 jucătoare active în acest moment în tenis care se mai pot lauda cu astfel de performanță, iar lista le conține pe: Serena Williams, Venus Williams, Victoria Azarenka, Svetlana Kuzentsova, Kim Clijsters, Petra Kvitova și Angelique Kerber. Prima din ele este și viitoarea adversară a Simonei în sferturi, meci ce va avea loc pe 16 februarie, la o oră ce va fi anunțată ulterior de organizatori.

În cadrul turneului de la Antipozi, Simona Halep are 28 de victorii, cu tot cu aceasta în fața Igăi, putând egala scorul de la RG, dacă va triumfa la Melbourne, în finala de sâmbăta viitoare.

Ultima dată, Halep și Williams s-au întâlnit în finala de la Wimbledon de acum doi ani, câștigată clar de româncă, scor 6-2, 6-2.

Serena Williams o învinge pe Aryna Sabalenka și o poate întâlni pe Simona Halep în sferturile de la Australian Open

Simona Halep se califică în sferturile Australian Open după o revenire superbă în fața lui Iga Swiatek

Ciolos a aflat abia acum că Traian Berbeceanu e membru PNL. Rămâne prefectul Capitalei?

Urmărește-ne pe Facebook 👇 și află cele mai tari știri despre Simona Halep!