Doua românce, în clasamentul întocmit de WTA al celor mai lungi partide din acest an

Două tenismene din România fac parte din topul realizat de WTA al celor mai lungi și dure partide disputate în acest sezon 2020.

Vorbim de Irina Begu și Sorana Cîrstea, 76 și 87 WTA, prima fiind chiar pe locul 2 în această ierarahie, ambele fiind protagonistele unor meciuri foarte lungi și disputate în acest an 2020.

Condiții extrem de dure pentru Simona Halep la Australian Open. Ce trebuie să respecte sportiva noastră, deja testată pozitiv cu noul coronavirus

Irina Begu a jucat un meci foarte lung cu Leonie Kung din Elveția, partidă care a durat 3 ore și 28 de minute, la Praga, în capitala Cehiei. Begu a reușit să se impună cu 6-7(3), 7-5, 7-6(6), având un bilanț de 23 de victorii și 10 înfrângeri în acest an.

Irina-Camelia Begu | 2020 Prague Quarterfinal | Shot of the Day

De partea cealaltă, Sorana Cîrstea este pe locul 11 cu întâlnirea sa cu Sara Errani la Palermo, meci terminat după 2 ore și 57 de minute, scor 7-5, 1-6, 6-4, pentru italiancă. De asemenea, Sori mai este prezentă în acest clasament și cu partida sa cu Konta, la US Open, meci câștigat de această dată de româncă, scor 2-6, 7-6(5), 6-4.

Cel mai lung meci din WTA în acest an a fost cel dintre Watson și Elise Mertens, 3 ore și 33 de minute, la Hobart, scor 6-7(5), 6-4, 7-5.

Novak Djokovici termină anul pe locul 1 mondial ATP și egalează un mare record al lui Pete Sampras