Președintele USR, Dominic Fritz, a avertizat vineri că atacurile și amenințările PSD privind ieșirea USR de la guvernare ar putea declanșa o criză politică cu efecte economice directe asupra populației.
Întrebat, la deschiderea Congresului USR de la Sibiu, care este replica sa la declarațiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, Fritz a spus că o eventuală rupere a coaliției ar fi „o iresponsabilitate”.
„Mi se pare o manevră care este mai degrabă pentru publicul intern, lipsită de sinceritate, dar problema este că este o manevră care ar putea să creeze o criză politică, iar o criză politică este ultimul lucru de ce are nevoie acum România”, a declarat liderul USR.
Acesta a subliniat că precedentele crize politice au avut consecințe economice imediate: creșterea dobânzilor, scumpiri și accentuarea deficitului bugetar.
„Dobânzile crescute ajung imediat în buzunarul oamenilor, în prețuri crescute și într-un deficit mai mare”, a adăugat Fritz.
PSD trebuie să accepte că nu mai decide singur
Dominic Fritz a spus, în context, că USR respectă protocolul de guvernare, indiferent dacă deciziile sunt convenabile sau nu.
„Am semnat un protocol și ne ținem de acest protocol. Suntem un partid care se ține de cuvânt, și când ne convine, și când nu ne convine”, a afirmat acesta, adăugând, ironic, că „timișorenii se țin de cuvânt”, făcând aluzie la originea comună cu Sorin Grindeanu.
Liderul USR a mai spus că PSD trebuie să accepte realitatea actualei coaliții.
„Au știut foarte bine, în momentul în care au votat cu 70% intrarea la guvernare, că nu vor mai putea decide totul singuri”, a spus Fritz.
Replica pentru PSD: „Bolojan a făcut mai multe concesii PSD-ului decât USR-ului”
Întrebat de ce PSD îl numește pe Ilie Bolojan „premierul USR”, Dominic Fritz a respins această etichetă, spunând că realitatea este exact opusă.
„Dacă vă uitați la concesiile pe care le-a făcut premierul și le numărați, o să fiți surprinși că mult mai multe concesii le-a făcut PSD-ului decât USR-ului”, a declarat Fritz, catalogând afirmațiile PSD drept „un joc retoric, mai degrabă decât realitate”.
Declarația vine după ce Sorin Grindeanu a susținut că, în ultimele luni, Ilie Bolojan nu ar fi acționat ca „premier al unei coaliții”, ci ca reprezentant al unui singur partid, respectiv USR.
Congresul USR: campania „România 2036” și schimbarea statutului
USR a deschis vineri, la Sibiu, Congresul partidului, la care participă aproximativ 500 de delegați din țară și din diaspora.
Dominic Fritz a anunțat lansarea campaniei „România 2036”, un demers de consultare internă și publică privind marile provocări ale României în următorii zece ani.
„În timp ce alte partide fac consultări dacă să răzgândească răzgândirea răzgândirii despre guvernare, noi am făcut o consultare a membrilor privind cele mai relevante teme pentru viitorul României”, a spus Fritz.
Tot în cadrul congresului vor avea loc dezbateri pentru modificarea statutului USR. Liderul formațiunii a explicat că, la zece ani de la înființare, partidul trebuie să se adapteze.
„Valorile noastre au rămas aceleași, dar România s-a schimbat. Trebuie să devenim mai deschiși, mai primitori pentru oameni din societate și mai puternici, inclusiv prin tehnologii noi”, a declarat Dominic Fritz.
